kulturní potencial země se snižuje
- OD ČERVENCE NÁJEMNÉ NEPODRAŽÍ, CHYBÍ ZÁKON
Cena nájemného se už dva roky nehýbe. Nájemné nezdraží ani od 1. července. Za stagnací cen stojí skutečnost, že stále není přijat zákon o nájemném. Činže tak lze změnit jedině po dohodě obou stran nebo rozhodnutím soudu. Naposledy se činže, které nepodléhají tržním pravidlům, zvýšily k 1. červenci 2002, a to o 5 až 20 procent. Šlo tehdy o nejvyšší růst za poslední čtyři roky. Cena se zvýšila například v Praze na 37,07 koruny za čtvereční metr podlahové plochy. Ani ceny zemního plynu se od července nemění. Oznámil to dříve Energetický regulační úřad. Vzhledem k nepříznivé situaci na trhu s ropou, která se následně promítá do cen topných olejů, lze očekávat zvýšení ceny od 1. října.
- ČESKÝ PRACOVNÍ POTENCIÁL JE PRÝ BÍDNÝ
Konkurenceschopnost ekonomiky a pracovní síly je v ČR s ohledem na kulturní potenciál země nízká a navíc již řadu let klesá. V řadě zemí střední a východní Evropy již konkurenceschopnost naopak začala stoupat. Řekl to předseda Institutu pro sociální a ekonomické analýzy Petr Matějů s odkazem na světové ročenky konkurenceschopnosti, data OECD i Světové banky. V ČR je přibližně milion lidí pod hranicí minimálního standardu gramotnosti EU. Velkým problémem Čechů je špatná adaptace na nové tržní podmínky. Nejsou flexibilní a silně zanedbávají ty stránky své činnosti, díky kterým by mohli uplatnit výsledky své práce.
- ZÁKON MÁ PŘINUTIT OBCHODY PLATIT RYCHLEJI
Supermarkety budou platit dodavatelům nejdéle do třiceti dnů. Rolníci si společně stanoví cenu, za niž chtějí prodávat mléko či maso. To jsou klíčové body návrhu novely antimonopolního zákona, který má tento týden projednat sněmovna. Antimonopolní úřad ale zdůrazňuje, že pokud poslanci skutečně vyjmou zemědělství z pravidel hospodářské soutěže, což se očekává, pak to bude v rozporu s pravidly EU. Brusel uznává odbytová družstva, v nichž se spojují farmáři, ale plošně výjimku rolníkům žádná země původní evropské patnáctky nepřiznává. Druhým výrazným zásahem do podnikání je záměr uzákonit lhůtu třiceti dnů, během níž budou muset firmy platit za dodávky zboží. Týká se takzvaného zboží rychlé spotřeby - tedy především většiny potravin. Lhůtu by museli dodržovat všichni zúčastění podnikatelé.
0 Comments:
Okomentovat
<< Home