prohlubuje se deficit
- ROZPOČTOVÝ DEFICIT SE PROHLOUBIL NA 49,7 MILIARDY
Schodek státního rozpočtu se ke konci června prohloubil na 49,7 miliardy z květnových 45,4 miliardy korun. Za šest měsíců loňského roku stát hospodařil s deficitem 53,4 miliardy korun. Za půl roku tak deficit dosáhl 43 procent schodku, který byl schválen na celý letošní rok ve výši 115 miliardy korun. Za půl roku činily celkové výdaje státu 416,3 miliardy korun, celkové příjmy 366,6 miliardy. Proti prvnímu pololetí loňského roku příjmy státu vzrostly o 31 miliard a výdaje o 27,3 miliardy korun. Letošní pololetní deficit je tak o 3,7 miliardy nižší než loňský. Zhruba 95 procent celkových letošních rozpočtových příjmů tvoří daně a inkaso pojistného na sociální zabezpečení. Nejvíce rozpočtových výdajů, a to více než třetina, směřuje do sociální oblasti.
- NAPOJENÍ ŽELEZNICE DO EVROPSKÉHO SYSTÉMU BUDE STÁT MILIARDY
Napojení české železnice do integrovaného evropského železničního systému zahrnuje mimo jiné vybudování dvou železničních koridorů, modernizaci železničních uzlů včetně Prahy a Brna a zavedení zabezpečovací a komunikační sítě. Odstranění bariér mezi železnicemi evropských zemí by mělo zkrátit jízdní dobu vlaků, zlepšit jejich bezpečnost a informovanost cestujících při cestování po kontinentu. Náklady na vybudování transevropské dopravní sítě TEN, která zahrnuje konvenční i vysokorychlostní železnici, se do roku 2020 odhadují na 220 miliard eur. Vedle modernizace koridoru z Prahy na Plzeň a Norimberk a z Prahy přes České Budějovice na Linec chystá Správa železniční dopravní cesty vybudování systému pro komunikaci lokomotiv a pozemního personálu GSM-R a zabezpečovacího systému ETCS (Electronic Train Control System) pro dálkové ovládání vlaku.
- UNIE POVOLILA DOTACE NA BIONAFTU
ČR bude opět vyrábět bionaftu. Evropská komise potvrdila, že povolí výrobu tohoto ekologického paliva z řepky dotovat. Od doby vstupu ČR do unie se totiž v zemi produkce bionafty zastavila, protože předchozí dotační systém pravidla unie už nepovolují. A bez podpory je bionafta tak drahá, že ji nikdo nekoupí. Evropská komise nyní schválí opatření, aby se na příštích šest let mohla v ČR snížit spotřební daň u bionafty, a také dva roky dotovat výroba řepkového metylesteru, který je k výrobě tohoto paliva zapotřebí. Právě na zpracování řepky na metylester přitom firma Setuza staví svoji podnikatelskou strategii. Díky státem dotované bionaftě je Setuza středem zájmu podnikatelů, kteří se v ní nyní snaží získat vliv. Zájem je o její dluh ve výši 3,2 miliardy korun, který je u České konsolidační agentury.
0 Comments:
Okomentovat
<< Home