obsazují se křesla budoucí vlády
- BIO POTRAVINY NEJSOU BIO Nápis přírodní nebo ještě lépe bio. Takto láká na své zboží zákazníky mnoho výrobců potravin, kterým však chybí potřebný certifikát nebo osvědčení. Tito výrobci klamou spotřebitele. V ČR zástupci spotřebitelské organizace nakoupili jak v obchodních řetězcích, tak ve specializovaných prodejnách se zdravou výživou asi patnáct druhů potravin od chleba,přes vločky, výživu pro děti až po mražené ryby. Většina produktů byla označena termínem natural, nature, přírodní, 100 % přírodní, řada zboží měla slovo přírodní také v názvu, obchodní značce nebo na etiketě, a to přesto, že používání těchto výrazů je povoleno pouze v přesně stanovených případech. To potvrzují i zástupci obecně prospěšné společnosti Kontrola ekologického zemědělství (KEZ). Ta ze zákona kontroluje produkty ekologického zemědělství a navrhuje ministerstvu zemědělství zahájení správního řízení nebo udělení pokuty.
- SOBOTKA NAVRHUJE VYŠŠÍ ÚTRATY Vládní koalice bude utrácet více, než slibovala. Ministr financí Bohuslav Sobotka kvůli tomu vládě navrhl takový státní rozpočet na rok 2005, že tím porušuje mantinely reformy veřejných financí. Její součástí jsou i stropy pro státní výdaje do roku 2006. Ty kabinet schválil loni v říjnu a Sobotka je minulý týden obhájil v Bruselu. Tuto laťku se Sobotkův návrh chystá překročit o 13,4 miliardy korun. Podle stropů totiž může stát, bez ztráty ČKA, utratit nejvýše 894,4 miliardy korun. Sobotka však navrhuje výdaje 907,8 miliardy. Ze zvýšených výdajů chce vláda platit především své programové priority. Sobotka nedokázal vysvětlit, proč se s výdaji na vládní priority nedokázal vejít do původních mantinelů, které si vláda vytkla v reformě veřejných financí a zavázala se Evropské unii, že je bude dodržovat.
- LIDÉ STÁLE VÍCE PRACUJÍ I V NOCI Přibližně 221.000 Čechů muselo v loňském roce pravidelně pracovat v době, kdy ostatní lidé většinou spí. Počet Čechů pracujících v noci se tak proti roku 2002 zvýšil o 43.000 lidí. V celé EU se noční práce loni týkala 9,3 milionu lidí. Každou noc jsou v plné pohotovosti zaměstnanci v pohostinství, ubytování nebo dopravě, pracovníci pekáren či továren s třísměnným provozem. Do práce každý večer míří také lékaři a zdravotní sestry. Otevřeno mají rovněž některé české obchodní řetězce, přestože je podle nich zájem o noční nakupování minimální. V Poslanecké sněmovně je nyní zákon, který by měl zakázat prodejní dobu mezi desátou hodinou večerní a šestou ranní a omezit prodejní dobu o svátcích. Výjimkou by byly malé prodejny do 100 metrů čtverečních. Zákon by se také nevztahoval na benzinové pumpy, lékárny a různé večerky.
- MARTIN JAHN BY MOHL BÝT NOVÝM MINISTREM PRŮMYSLU Šéf vládní agentury pro zahraniční investice CzechInvest Martin Jahn je vážným kandidátem na post ministra průmyslu v nové vládě. Jahna s předběžnou nabídkou oslovilo několik lidí z bezprostředního okolí šéfa ČSSD Stanislava Grosse. Jahn sdělil, že nedostal žádnou oficiální nabídku. Podle několika zdrojů však předběžně přislíbil, že by o ministerském postu vážně uvažoval. Jahn není členem žádné politické strany a v nové vládě by měl být v případě jmenování v roli nestranického odborníka navrženého sociálními demokraty. Ze hry však stále není ani dosavadní ministr Milan Urban. Ten by však mohl stanou v čele ministerstva dopravy, které zatím drží lidovci. Jahn řídí CzechInvest od roku 1999 a pod jeho vedením do země začali ve velké přicházet zahraniční investoři.
- ZRUŠENÍ BRITSKÉ SLEVY BY PŘINESLO ČR 2 MILIARDY Pokud by se Evropské komisi povedlo prosadit zrušení tzv. britské slevy, jak navrhuje, mohla by ČR dostat příští rok z unijního rozpočtu o 2,2 miliardy korun více, než čeká. Pokud unie pravidlo nezruší, bude čerpat částku kolem 30 miliard korun. Britská sleva je pravidlo, které pro Velkou Británii vymohla v roce 1984 tehdejší premiérka Margaret Thatcherová. Znamená, že země dostává z unijního rozpočtu zpět část peněz, které tam odvádí. Pravidlo má Británii ochránit od toho, aby do EU odváděla více peněz, než z ní dostává. V dnešní době je sleva asi 4,6 miliardy eur ročně. Evropská komise navrhla, aby se částka postupně snižovala, až by v roce 2011 úplně zanikla.
0 Comments:
Okomentovat
<< Home