boty z Asie vytlačují čechy
- STÁT CHCE VÍCE CYKLOSTEZEK
Cyklisté mohou po republice jezdit po necelých pěti stech kilometrech cest, které jsou určeny jenom pro kola. V Maďarsku je takových stezek na šest tisíc kilometrů. V ČR jezdí na kole do školy dvě procenta dětí, v Dánsku celá polovina. A zatímco v Německu sedne na bicykl při cestě do práce nebo za zábavou dvanáct procent lidí, v Česku to je pět procent, ale třeba v Praze jen jedno procento. Vláda chce tuto nepříznivou bilanci změnit, pomoci jí k tomu má Národní strategie cyklistické dopravy, která počítá s rychlejším rozvojem tohoto způsobu dopravy šetrného k životnímu prostředí. Ministerstvo dopravy slibuje, že se pokusí najít pro cyklistickou dopravu co nejvíce peněz. Fond dopravní infrastruktury vyhradil letos šedesát miliónů korun.
- VÝROBA OBUVI V ČR STÁLE KLESÁ
Pokud chtějí české obuvnické firmy uspět v konkurenci, musejí se soustředit na oblasti, kde není taková tlačenice. Výroba obuvi v ČR klesla za posledních deset let zhruba na jednu pětinu. Podle odhadu České obuvnické asociace (ČOA) vyrobili loni tuzemští producenti celkem 6,5 milionu párů bot, což je meziročně o téměř 20 procent méně. České výrobce z trhu vytlačuje především levný dovoz z Asie. Z Číny bylo loni dovezeno téměř 32 milionů párů obuvi. Znamená to, že tři ze čtyř prodaných párů obuvi pocházejí právě z Číny. Český obuvnický průmysl v roce 1993 vyprodukoval 32,3 milionu párů bot a zaměstnával zhruba 27 tisíc lidí. Od té doby odvětví opustilo více než dvacet tisíc zaměstnanců. Přesto se na trhu udrželo nebo nově vzniklo 65 firem s více než 20 zaměstnanci.
- STÁT PODPOŘIL V KVĚTNU KOUPI 980 BYTŮ
Se státní dotací k hypotečním úvěrům si lidé v květnu koupili zhruba 980 bytů, což je téměř pětkrát více než ve stejném období loni. Od začátku roku si tímto způsobem pořídili 3700 bytů. Možnosti pořízení vlastního bytu jsou nyní mnohem větší než dříve. Rozrůstá se nabídka financování bydlení a současně jsou úvěry na bydlení stále levnější a dostupnější než v předchozích letech. Zvyšuje se také nabídka nových bytů od developerů. Za pět měsíců letošního roku se zadlužení domácností u bank zvýšilo o 21,6 miliardy korun, z toho úvěry na bydlení představují 21,1 miliardy korun. Domácnosti se tedy zadlužují především kvůli pořízení vlastního bydlení nebo jeho rekonstrukci.
- OBCE NEDOSTALY FINANCE KVŮLI NÍZKÉMU VÝBĚRU DANÍ
Stát v červnu neposlal kvůli nižšímu výběru daně z přidané hodnoty (DPH) pravidelnou platbu obcím. Problémy to může způsobit zejména v menších obcích. Ministerstvo financí starosty uklidňuje, že červnový výkyv se v jejich celoročních příjmech neprojeví. Starostům však vadí, že stát neupozornil obce na výpadek příjmů předem. Inkaso z DPH se podílí na rozpočtech českých obcí a měst asi patnácti procenty. Za normální situace stát část vybrané DPH rozesílá obcím přes finanční úřady. Zatímco do května se na DPH vybíralo průměrně 10,8 miliardy korun, v červnu to bylo jen 3,4 miliardy. Po vstupu ČR do EU se totiž přestala vybírat DPH ze zboží dováženého ze členských států. Dalším důvodem nízkého výběru daně je snaha podnikatelů vyhnout se zvýšené sazbě DPH po prvním květnu.
- ZA ČTYŘI DNY POŽÁDALO O PENÍZE Z EU 138 ŽADATELŮ
Za čtyři pracovní dny přijímání žádostí o peníze ze strukturálních fondů EU v rámci Operačního programu průmysl a podnikání přišlo 138 projektů. Převládala poptávka po dotacích z programu Rozvoj, který je určen na nákup technologií a software pro řízení malých a středních podniků. Nejaktivnější zatím bylo Brno s padesátkou žádostí. Nejmenší zájem naopak byl od podnikatelů na severu Čech. Řada podaných žádostí ale má nejrůznější nedostatky, což zpožďuje vyhodnocení a posouzení projektů; příkladem je třeba opomenutí DIČ. CzechInvest doporučuje pečlivé prostudování pokynů na internetových stránkách. Pokud chtějí podnikatelé omezit chyby, měli by také využívat nápovědy k vyplňování žádostí, která je obsažena přímo ve formulářích.
0 Comments:
Okomentovat
<< Home