výsledky NKU
- ZVYŠUJÍCÍ SE DANĚ V ČR NEDOSAHUJÍ PRŮMĚRU EU Přestože Češi odvádějí státu každým rokem více peněz, je jejich daňové zatížení stále nižší než průměr EU. Evropský průměr naopak rok od roku klesá. Češi platí především rekordně vysoké sociální a zdravotní pojištění, které má na vybraných daních největší podíl ze všech 25 států unie. Podle ekonomů by takto vysoké zdanění práce mohlo české ekonomice ublížit. Zatímco průměrná daňová zátěž v EU v roce 2002 dosáhla 40,4 procenta hrubého domácího produktu, v ČR to bylo 35,4 procenta. Pod unijním průměrem bylo také devět nynějších nových členských zemí. Daně předloni snížilo celkem 16 zemí unie, a to především díky reformám u daní z příjmu a pojištění. Zátěž naopak vzrostla v osmi státech, přičemž nejvýraznější zvýšení zaznamenal úřad právě v ČR a také v Lucembursku.
- PRŮMYSL POKRAČUJE V RŮSTU Český průmysl nepolevil ani v květnu, kdy si připsal další výrazný meziroční růst o 12,7 procenta. Tempo růstu průmyslové produkce zrychlilo proti dubnovým 10,1 procenta. Podle Českého statistického úřadu za růstem průmyslu stojí zejména vývoz. Výsledky překonaly očekávání trhu, který předpokládal růst kolem 10 procent. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů činil meziroční růst 10,4 procenta, protože letošní květen měl o 1 pracovní den více než loňský. Tržby z průmyslové činnosti ve stálých cenách roku 2000 se zvýšily o 16,3 procenta a po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 13,8 procent. Nejvíce se dařilo výrobě dopravních prostředků, elektrických a optických přístrojů a hutním a výrobkům. Naopak pokles si připsaly výrobci usní, těžaři nerostných surovin a výrobci potravin a tabákových výrobků.
- FIRMY BY MĚLY PLATIT ZA ZKUŠEBNÍ TĚŽBU Ministerstvo životního prostředí chce, aby firmy, které začnou v tuzemsku zkušebně těžit ropu nebo zemní plyn, odváděly 5 procent z tržeb získaných za prodej těchto surovin. V tuzemsku těží ropu a zemní plyn především Moravské naftové doly. Ty loni vytěžily rekordní množství ropy, a to přes 350 tisíc metrů krychlových. Průzkumné práce provádí v Kančí oboře u Břeclavi také Česká naftařská společnost, povolení zahájit pravidelnou těžbu ale zatím nezískala. Peníze ze zkušební těžby ropy a plynu by sloužily výhradně k likvidaci starých nepoužívaných vrtů, kterých je na jihu Moravy ještě asi dvě stě. Na jejich likvidaci je třeba přibližně 300 miliónů korun.
- NKÚ OBJEVIL NEHOSPODÁRNÉ NAKLÁDÁNÍ S PENĚZI STÁTU Nejvyšší kontrolní úřad zjistil při svých prověrkách nehospodárné nakládání s veřejnými penězi u několika státních organizací. Týká se to například vládní agentury na podporu investic CzechInvest, České konsolidační agentury, fondů dopravy a bydlení. Kontrolované úřady s tím však vesměs nesouhlasí a proti závěrům mají námitky. V případě CzechInvestu kontroloval NKÚ přínosy podpory rozvoje průmyslových zón. Agentura prý nevěnovala v předchozích dvou letech dostatečnou pozornost čerpání peněz. NKÚ navíc zjistil, že podpora zón nepřináší slibovaný efekt v zaměstnanosti a daňových příjmech. Počet nově vytvořených pracovních míst v zónách nelze zjistit a přínos z hlediska daně z příjmů od investorů není podle úřadu nijak podstatný.
- ČR PREZENTUJE NOVÉ LOGO Česko si v zahraničí kvůli podobě přepisu názvu státu do angličtiny často pletli s Čečenskem. Hlavy nad nesrozumitelným názvem Czechia si mohli ukroutit i arabští obchodníci. Státní agentury pro turistiku, obchod a investice proto začaly při prezentaci v cizině používat výhradně název Česká republika. S názvem Česká republika spatřilo světlo světa i nové logo, jeho grafické zpracování vychází z národní vlajky ve spojení s názvem Czech Republic. Přípravu loga zajistila agentura CzechTourism. Logo zcela nebo alespoň zčásti používají například ministerstva pro místní rozvoj a životního prostředí, Plzeňský Prazdroj, většina příjezdových cestovních kanceláří, Národní federace hotelů a restaurací, Asociace průvodců ČR, Kongresové centrum Praha, Národní muzeum, Pražská informační služba, kraje i řada měst a obcí.
- SCHODEK ROZPOČTU BUDE MOŽNÁ PŘÍŠTÍ ROK NIŽŠÍ Schodek státního rozpočtu na příští rok, který možná již dnes schválí vláda, bude možná nižší než navržených 94 miliard korun. O výši schodku stále diskutují zástupci vládní koalice a jeho snížení nevyloučilo ani ministerstvo financí. Předpokládané příjmy již nelze příliš ovlivnit a boj tak nastane o celkovou výši výdajů. Koalice se již v červnu dohodla, že se bude deficit pohybovat mezi 87 a 95 miliardami korun. Deficit neobsahuje úhradu ztráty České konsolidační agentury ve výši 19 miliard Kč. Při schodku 94 miliard by tak byl stav vládní pokladny reálně o dvě miliardy lepší než v letos, kdy by mělo hospodaření státu skončit deficitem 115 miliard Kč.
0 Comments:
Okomentovat
<< Home