- ZAKÁZKY Z UNIE JE POTŘEBA UMĚT HLEDAT Prvním krokem k úspěšnému získání veřejné zakázky v EU je dokázat ji najít. Podle agentury CzechTrade, je snahou EU, aby zakázky hrazené z veřejných prostředků byly pro zadavatele efektivní. Stejně důležitá je i jejich transparentnost. Průhlednost by mělo zvětšit i zveřejňování údajů o veřejných zakázkách v informačním systému SIMAP. Těžištěm SIMAP je databáze Tenders electronic daily (TED) na adrese ted.publications.eu.int. Ta obsahuje kompletní informace o dostupných zakázkách. Dokumenty jsou vždy v jednom z úředních jazyků EU, stručné popisy zakázek pak ve všech jazycích včetně češtiny. Kromě veřejných zakázek jsou zde i kontrakty nabízené v sektorech voda, energie, telekomunikace a doprava.
- ROLNÍCI VSADILI NA VÝVOZ Sto dní členství v EU posílilo pozice tuzemských rolníků. Například jatečný skot nebo prasata jsou v ČR podstatně levnější než v západní Evropě - u prasat byl třeba v červnu rozdíl oproti Německu více než 20 procent. Například tuzemské ceny kuřat nebo másla jsou však už se západními srovnatelné. Rozhodující v příštích měsících bude, jak se začnou vyvíjet ceny obilí. Rolníci se snaží vyhnat ceny co nejvýš, protože doma i v zahraničí se letos čeká velká úroda. Na vyšších cenách agrární produkce v ČR mají zájem i farmáři ze Západu, především z Německa a Rakouska. Těm totiž levnější dovozy z Východu nepříjemně konkurují. Ceny zemědělské produkce na domácím trhu - stejně tak jako v Polsku, Maďarsku či na Slovensku - se budou postupně blížit těm západním. Ty zase kvůli konkurenci trochu poklesnou.
- RRTV SE CHCE SOUDIT KVŮLI SPORU S ČTÚ Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) se chce obrátit na Ústavní soud kvůli kompetenčnímu sporu s Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ) o udělování kmitočtů pro digitální vysílání. Rada, která sama podle zákona nemůže podat žalobu, dá proto podnět nejvyšší státní zástupkyni. Šéf ČTÚ David Stádník však míní, že jeho úřad do kompetencí vysílací rady nezasáhl. ČTÚ přidělil kmitočty v éteru třem společnostem, které provozují zkušební digitální vysílání. Podle vysílací rady je však toto rozhodnutí v rozporu se zákonem, neboť kmitočty jsou součástí vysílacích licencí, jež uděluje právě RRTV. Předseda ČTÚ David Stádník s tímto postupem nesouhlasí.
- VLÁDA CHCE ŘADU OPATŘENÍ FINANCOVAT Z FONDU BYDLENÍ Vláda chce řadu opatření a podpor, jež by měly být součástí jejího programového prohlášení, platit z fondu rozvoje bydlení, který není součástí státního rozpočtu. Takto by kabinet mohl financovat například novomanželské půjčky na bydlení, řekl vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. Vláda by tak mohla vydat více miliard, aniž by zvýšila schodek rozpočtu. Přísnější vyplácení sociálních dávek by zase mělo umožnit v příštím roce zvýšení životního minima a tím i některých dávek. Proti návrhům na další utrácení je však ministr financí Bohuslav Sobotka. Ten po jednání s Jahnem, ministrem práce a sociálních věcí Zdeňkem Škromachem a ministrem bez portfeje Jaroslavem Burešem vyjádřil přesvědčení, že programové prohlášení ještě dozná změn. Každý ministr, který navrhuje další úlevy a výhody, by podle něj měl zároveň říct, kde bude škrtat, aby získal volné prostředky.
- ROZDÍLY MEZI NEJHŮŘE A NEJLÉPE PLACENÝMI LIDMI ROSTOU Rozdíly mezi nejhůře a nejlépe placenými lidmi rok od roku rostou. Přibývá lidí na vrcholku mzdového žebříčku a stejně tak houstnou řady zaměstnanců s nižší než průměrnou mzdou. Výdělky rostou hlavně nejlépe placeným zaměstnancům. Když se sečte veškerý majetek, vlastní z něj pětina nejbohatších Čechů 35 procent, zatímco pětina nejchudších vlastní jen 10 procent bohatství. ČR přesto patří v mezinárodním srovnání k zemím, kde jsou rozdíly mezi lidmi nejmenší. V roce 2000 bralo měsíčně víc než 40.000 korun necelých 60.000 lidí. Nyní je to už dvakrát tolik. Stále víc lidí se ocitá pod úrovní, která je v ekonomice počítána jako průměrná. V roce 2000 pobíralo podprůměrnou mzdu 65 procent zaměstnanců v soukromých firmách, dnes je jich o 25.000 víc. Průměrná mzda překročila v letošním prvním čtvrtletí 16.700 korun.