Ekonomika v lednu
- BYTY MOHOU LETOS ZTRATIT NA HODNOTĚ Ceny starších i nových bytů v Praze nebudou letos na rozdíl od loňského roku výrazně růst ani klesat. V ostatních českých krajích by se ale ceny mohly spíže mírně snížit, majitelé bytů by tak mohli za rok na hodnotě bytů ztratit desítky tisíc korun. Vyplývá to z ankety mezi realitními kancelářemi. Loňský rok byl pro ceny bytů zlomový. Trh reagoval před květnovým vstupem do Evropské unie zdražováním bytů, ale ve druhé půli roku začaly ceny klesat. Ceny starších bytů by měly mírně klesnout ve Středočeském kraji. Jejich nárůst realitní makléři neočekávají. Byty zlevní zřejmě i v Moravskoslezském kraji, kde nabídka bytů převyšuje poptávku. Mírné snížení předpokládají makléři i v Ústeckém, Královéhradeckém, Karlovarském a Zlínském kraji.
- ZMĚNY V DANI Z PŘÍJMŮ ZRUŠÍ I ODPOČTY ÚROKŮ Z HYPOTÉK Od základu daně by se v budoucnu již neměly odečítat úroky z hypoték nebo stavebního spoření, řekl ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek. Chystané změny v zákoně o dani z příjmu by podle něj měly vést ke snížení daní občanům a současně ke zrušení různých odčitatelných položek a výjimek. Podle něj sice někteří lidé přijdou o úlevy v podobě odečtu různých úroků, zároveň to však státu umožní daně snížit plošně všem. Kabinet plánuje změny v placení daní z příjmu od počátku příštího roku. Vládní politici se teprve dohadují nad konkrétními návrhy a ministerští úředníci propočítávají, co si státní rozpočet může dovolit. Češi by se podle zatím známých informací mohli dočkat zvýšení daňových pásem nebo snížení jejich počtu a firmy možná snížení sazby daně z příjmu.
- SCHODEK BĚŽNÉHO ÚČTU SI V LISTOPADU POLEPŠIL Z předběžných údajů ČNB vyplývá, že se schodek snížil na šest miliard korun z říjnových 12,9 miliardy korun. Přímé zahraniční investice v Česku vzrostly téměř na devět miliard z říjnových 8,1 miliardy korun. Příliv kapitálu na finančním účtu činil 10,7 miliardy korun, což na pokrytí deficitu běžného účtu stačilo. V souhrnu za 11 měsíců roku jej ale nepokrývá. Běžný účet stáhla do deficitu především bilance výnosů, která skončila schodkem 10,7 miliardy korun. Na tom se podepsaly zejména výplaty dividend a předpokládaná výše reinvestovaných zisku.
- MÝTO PRÝ NEBUDE DRUHÁ D47 Ministr dopravy Milan Šimonovský slibuje, že se při výběru firmy, která dodá technologii na výběr mýtného, nebude opakovat situace z dálnice D47 do Ostravy, kde stát přišel o stovky miliónů korun. Zadávací řízení bude transparentní, objektivní, bude pod kontrolou vlády, nebude diskriminační. To vše se na dálnici D47 nedělo, řekl Šimonovský po jednání vlády, která rozhodla o harmonogramu zavádění elektronického mýta na českých dálnicích a silnicích. Pochybnosti nad tím, jestli chystaná miliardová státní zakázka na elektronické mýtné bude skutečně objektivní a nevyloučí předem některé zájemce, vzneslo v minulých dnech několik firem i politiků. Spory se točí především kolem používání palubních skříněk na sledování ujetých kilometrů.
- NA ČÍNU MÁME STRATEGII Novou strategii pro prosazování obchodních a ekonomických zájmů České republiky v Číně připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Její součástí je posílení obchodního úseku českého velvyslanectví, spolupráce s ostatními členskými státy Evropské unie při pronikání na čínský trh a intenzivnější diplomacie. MPO dále předpokládá, že stát uhradí českým firmám, které se domluví na exportní alianci a otevřou v Číně zastoupení, část režijních nákladů. Kromě toho se uvažuje i o vytvoření silné exportní společnosti (jakési novodobé organizace zahraničního obchodu). Navržené kroky by se měly postupně realizovat v roce 2005 a 2006. Přínosy prý budou statisticky měřitelné v roce 2007.
- ČESKÉ FIRMY MAJÍ ŠANCI V EKOLOGII A POTRAVINÁŘSTVÍ Obchodní výměna s Maďarskem roste neuvěřitelným 40procentním tempem a její celkový objem již dosáhl hranice tří miliard dolarů. Kde jsou však příležitosti pro menší a střední české podniky a jak se na tento trh dostat. Procentuálně největší nárůst je u potravin a nápojů, které dříve podléhaly restriktivním opatřením. Po odbourání nekonečných front kamiónů na hraničních přechodech stoupl i podíl čerstvých potravin. Fakt je o to zajímavější, že Maďarsko je tradiční potravinářská velmoc. V Maďarsku se již prosadila řada českých podniků - Delta Pekárny, Hamé, Kofola a jiné. Další firmy se mohou prezentovat například na únorové potravinářské výstavě IFE Hungary. Perspektivní jsou ovšem v prvé řadě technologie na ochranu životního prostředí.
- DO PROPAGACE ČR V CIZINĚ PŮJDE ČTVRT MILIARDY Stát dá letos na zahraniční propagaci tuzemských turistických lákadel téměř 250 milionů korun. Loni vynaložil prostřednictvím vládní agentury CzechTourism zhruba o 20 milionů méně. Odhadem desítky milionů pak půjdou do propagace turistiky na domácím trhu. Účelem je podpořit obce a podnikatele v oboru, a to zejména v těch regionech, které dosud příliš úspěšné nebyly. "Potřebujeme nabídnout nejen Prahu, Karlovy Vary, ale i jiná místa," řekl při zahájení brněnské dvojice veletrhů Go a Regiontour ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek. Připomněl, že loni do republiky přicestovalo 7,7 milionu zahraničních turistů, což bylo podle něj téměř o čtvrtinu více a znamenalo to nejúspěšnější výsledek v historii samostatného českého státu.