pátek, července 23, 2004

textil z Asie

- JEDNÁNÍ O KOMISI PRO PRODEJ TELECOMU VLÁDA ODLOŽILA Vláda přerušila jednání o sestavení meziresortní komise, která bude řídit prodej 51procentního podílu státu v Českém Telecomu a vrátí se k němu příští týden. V sedmičlenné komisi by měli zasednout tři zástupci ministerstva financí, po jednom odborníkovi vyšle Fond národního majetku a ministerstva informatiky, vnitra a dopravy. Vláda by se ale příští týden ještě neměla zabývat obsazením komise konkrétními osobami. Komise by měla posoudit návrh poradenského konsorcia Credit Suisse First Boston a České spořitelny na další postup při privatizaci a doporučit vládě nejvhodnější variantu. Ve hře je prodej celého balíku akcií jednomu investorovi nebo jejich nabídka na kapitálových trzích. Vzhledem k současné vládní krizi očekává FNM projednání strategie prodeje ve vládě až po sestavení nového kabinetu nejdříve v září.

- MF ODPUSTILO OBCÍM DLUHY ZA 1,7 MILIARDY KORUN Za první letošní pololetí dorazilo na ministerstvo financí rekordních 600 žádostí obcí o prominutí dluhů. Drtivé většině obcí se žádosti vyplatily, protože úředníci jim z celkových dvou miliard odpustili dluhy za 1,7 miliardy korun. Za celý loňský rok podaly obce 400 žádostí a stát jim odpustil dluhy za 1,5 miliardy. Odpouštění se týká jen případů, kdy obec dostala do státu dotaci a finanční úředníci při kontrole dospěli k tomu, že nesplnila podmínky a má peníze vrátit. A to včetně penále, které často převýšilo dotaci. Ministerstvo financí vysvětluje nárůst žádostí o odpuštění dluhů hlavně vyšším počtem kontrol finančních úřadů v posledních letech. Ministerstvo od letošního roku kontroluje, zda dluhy obce nepřekročí třetinu jejích příjmů. Pokud ano a obec proti tomu nezasáhne, může mít potíže se získáváním státních peněz.

- TEXTILNÍ FIRMY ČEKÁ NÁPOR Z ASIJSKÝCH ZEMÍ České textilní firmy čeká již brzy tvrdý úder z Číny a dalších asijských zemí, které zavalí Evropu lacinými oděvy. Od začátku příštího roku začne v EU platit volnější režim pro dovoz oděvů z Asie. Brusel zruší kvóty, kterými prozatím brzdí Čínu, Indii a další textilní velmoci v přístupu na evropský trh. Do potíží se dostanou hlavně ty firmy, které dělají přímo podle nákresů zahraničních zákazníků a nepatří jim nic kromě mzdy za odvedenou práci. Některé společnosti takový tlak cítí již nyní, protože zahraniční obchodníci si uvědomují, že levněji pro ně budou šít dodavatelé v Číně, Indii nebo Pákistánu. Evropské textilní asociace lobbují u jednotlivých vlád a chtějí, aby se rozhodnutí odsunulo o tři roky. Pokud se však nepovede vyjednat odklad, bude podle textilního svazu ohroženo až 40.000 pracovních míst v českých textilkách.

- KOMUNISTÉ NEUSPĚLI S NÁVRHEM ZÁKONA O NÁJEMNÉM Ani po včerejším dni nemá ČR zákon o nájemném. Vláda na středečním zasedání odmítla návrh zákona, který vypracovali poslanci KSČM. Požadovali, aby se nájemné mohlo od 1. ledna příštího roku zvýšit maximálně o 8 procent a v následujících letech maximálně o 5 procent. Stejně jako rozpočet, i nájemné tak čeká na novou vládu. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky měla vláda vůči návrhu několik připomínek. Jedním z důvodů byly poplatky za dlouhodobě neobsazený byt. Takovýto poplatek by byl velmi obtížně spravovatelný a velmi obtížně kontrolovatelný.

čtvrtek, července 22, 2004

novela DPH nutí porušovat zákon

- ČEŠI SE STAVÍ K PŘIJETÍ EURA POMĚRNĚ POZITIVNĚ S přijetím eura za měnu ČR souhlasí více než polovina (56 procent) Čechů, přibližně třetina (35 procent) je naopak proti a zbývajících devět procent neví, vyplynulo z květnového šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Vývoj názorů na přijetí eura v časové řadě od roku 2001 se ale změnil. Především významně klesá počet nerozhodných odpovědí, kterých ještě v roce 2001 byla plná čtvrtina. Tento pokles se promítl zejména do nárůstu podílu odmítavého postoje k přijetí eura. V současnosti je o 12 procentních bodů vyšší než v listopadu 2001. Podíl stoupenců zavedení eura coby české měny sice vzrostl také, ale jen o čtyři procentní body.

- OSTRAVA SE ROZHODLA VYDAT DLUHOPISY Město Ostrava se rozhodlo vydat dluhopisy v objemu 100 milionů eur se splatností deset let. Jde přitom o druhý případ, kdy se Ostrava vydala pro půjčku na zahraniční trhy. Peníze z prodeje eurobondů použije na rozvoj infrastruktury. Třetí největší město v republice si půjčilo za cenu, která je 23 základních bodů nad střední úrovní takzvaných úrokových swapů. Investorům tak zaplatí prémii 11 bazických bodů nad relevantním dluhopisem české vlády. Výnosový kupón byl pevně stanoven na 4,556 procenta. Ostrava leží v regionu, který je dlouho v hluboké ekonomické depresi. Lepší infrastrukturou by město především chtělo přilákat zahraniční investory.

- RŮST MALOOBCHODNÍCH TRŽEB ZPOMALIL Meziroční tempo růstu maloobchodních tržeb v květnu zpomalilo na 0,5 procenta z dubnových 2,8 procenta. Řada podniků měla nižší tržby než loni, hluboký propad tržeb zaznamenaly bývalé duty free shopy, z nichž některé ukončily činnost. V květnu proti dubnu klesly sezónně očištěné tržby v maloobchodě reálně o 1,5 procenta, v motoristickém segmentu o 3,5 procenta a v maloobchodě bez motoristického odvětví o 0,6 procenta. Tržby za prodej potravin klesly proti dubnu o 1,3 procenta, za prodej nepotravinářského zboží o 0,1 procenta. V maloobchodě včetně motoristického segmentu se v květnu tržby po očištění o sezónní vlivy reálně zvýšily pouze o 0,1 %. Ze sortimentů, které významně ovlivňují celkový index, se nejvíce snížily prodej a opravy motorových a prodej v nespecializovaných prodejnách.

- NOVELA DPH NUTÍ FIRMY K PORUŠOVÁNÍ ZÁKONA Porušovat zákony je v ČR jednoduché - stačí se jimi řídit. Už více než dva měsíce to dělají tisíce firem. Dodržovat nový zákon o DPH totiž leckdy znamená porušit jiný. Řada paragrafů často navíc umožňuje různý výklad. Například dovozci do dnešní doby nevědí, jaký kurs koruny mají použít při výpočtu zdanitelného plnění. Zda kurs v den příchodu zboží ze zahraničí, jak nařizuje zákon o účetnictví, nebo v den vystavení faktury. Tak to zase požaduje nový zákon o DPH. S problémy se setkávají ale i podnikatelé, kteří se zahraničím nemají žádné obchodní vztahy. Stavebníci od května denně řeší, které práce evidovat jako bytovou výstavbu a kalkulovat je proto ve snížené pětiprocentní sazbě DPH.

- DO EU JDOU PRVNÍ VYBRANÁ CLA Do Bruselu míří první české peníze vybrané na clech. Celníci pošlou do společného evropského rozpočtu 261,8 milionu korun, které vybrali v květnu, tedy v prvním měsíci členství ČR v EU. Peníze vybrané na clech se do Bruselu budou posílat každý měsíc, a to formou záloh. Pokud by skutečné výběry zálohu převýšily, ČR příslušný rozdíl doplatí. Pokud by naopak bylo vybráno méně peněz, EU část prostředků vrátí. Do společného rozpočtu unie odevzdává Česko tři čtvrtiny všech celních příjmů. Státní pokladna tak jen v letošním roce přijde asi o 3 miliardy korun. Zbylá čtvrtina vybraných cel zůstává v tuzemsku a financuje se z ní činnost celní správy.

- PRODEJ POČÍTAČŮ V ČR STOUPL O 16 PROCENT Prodej osobních počítačů v ČR se podle předběžných výsledků ve druhém čtvrtletí meziročně zvýšil přibližně o 16 procent. Výrazný tuzemský růst odbytu kopíroval celosvětové zvýšení prodeje o 15,5 procenta na 39,7 milionu PC. K oživení přispělo rozhodnutí firem vyměnit stárnoucí počítače, ale také vysoká poptávka v Evropě a masivní reklamní akce výrobců. Loni prodali výrobci a distributoři počítačů v ČR přibližně 413.000 nových PC, což je o 4,5 procenta více než v roce 2002. Lidé v roce 2003 za počítače v tuzemsku utratili 485 milionů dolarů.

- JIŽNÍ MORAVA LIKVIDUJE STARÉ LEDNICE V červenci zahájila Regionální rozvojová agentura jižní Moravy (RRAJM) v regionu projekt likvidace starých lednic obsahujících freony. Do března 2006 předpokládají autoři projektu, že shromáždí a odstraní až 36.800 kusů chladicích zařízení. Na rozsáhlou akci získala agentura ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) dotaci 20,6 milionu korun. Občané a především obce v Jihomoravském kraji pocítí zahájení projektu i ve svých peněženkách. Uložení už nepoužívaných lednic do vybraných sběrných dvorů v době trvání projektu bude zdarma a ani obce nebudou muset platit za jejich odstranění. Vlastní likvidaci zařízení pak bude mít na starost firma SITA Moravia, která vyhrála veřejnou soutěž. 

středa, července 21, 2004

obsazují se křesla budoucí vlády

- BIO POTRAVINY NEJSOU BIO Nápis přírodní nebo ještě lépe bio. Takto láká na své zboží zákazníky mnoho výrobců potravin, kterým však chybí potřebný certifikát nebo osvědčení. Tito výrobci klamou spotřebitele. V ČR zástupci spotřebitelské organizace nakoupili jak v obchodních řetězcích, tak ve specializovaných prodejnách se zdravou výživou asi patnáct druhů potravin od chleba,přes vločky, výživu pro děti až po mražené ryby. Většina produktů byla označena termínem natural, nature, přírodní, 100 % přírodní, řada zboží měla slovo přírodní také v názvu, obchodní značce nebo na etiketě, a to přesto, že používání těchto výrazů je povoleno pouze v přesně stanovených případech. To potvrzují i zástupci obecně prospěšné společnosti Kontrola ekologického zemědělství (KEZ). Ta ze zákona kontroluje produkty ekologického zemědělství a navrhuje ministerstvu zemědělství zahájení správního řízení nebo udělení pokuty.

- SOBOTKA NAVRHUJE VYŠŠÍ ÚTRATY Vládní koalice bude utrácet více, než slibovala. Ministr financí Bohuslav Sobotka kvůli tomu vládě navrhl takový státní rozpočet na rok 2005, že tím porušuje mantinely reformy veřejných financí. Její součástí jsou i stropy pro státní výdaje do roku 2006. Ty kabinet schválil loni v říjnu a Sobotka je minulý týden obhájil v Bruselu. Tuto laťku se Sobotkův návrh chystá překročit o 13,4 miliardy korun. Podle stropů totiž může stát, bez ztráty ČKA, utratit nejvýše 894,4 miliardy korun. Sobotka však navrhuje výdaje 907,8 miliardy. Ze zvýšených výdajů chce vláda platit především své programové priority. Sobotka nedokázal vysvětlit, proč se s výdaji na vládní priority nedokázal vejít do původních mantinelů, které si vláda vytkla v reformě veřejných financí a zavázala se Evropské unii, že je bude dodržovat.

- LIDÉ STÁLE VÍCE PRACUJÍ I V NOCI Přibližně 221.000 Čechů muselo v loňském roce pravidelně pracovat v době, kdy ostatní lidé většinou spí. Počet Čechů pracujících v noci se tak proti roku 2002 zvýšil o 43.000 lidí. V celé EU se noční práce loni týkala 9,3 milionu lidí. Každou noc jsou v plné pohotovosti zaměstnanci v pohostinství, ubytování nebo dopravě, pracovníci pekáren či továren s třísměnným provozem. Do práce každý večer míří také lékaři a zdravotní sestry. Otevřeno mají rovněž některé české obchodní řetězce, přestože je podle nich zájem o noční nakupování minimální. V Poslanecké sněmovně je nyní zákon, který by měl zakázat prodejní dobu mezi desátou hodinou večerní a šestou ranní a omezit prodejní dobu o svátcích. Výjimkou by byly malé prodejny do 100 metrů čtverečních. Zákon by se také nevztahoval na benzinové pumpy, lékárny a různé večerky.

- MARTIN JAHN BY MOHL BÝT NOVÝM MINISTREM PRŮMYSLU Šéf vládní agentury pro zahraniční investice CzechInvest Martin Jahn je vážným kandidátem na post ministra průmyslu v nové vládě. Jahna s předběžnou nabídkou oslovilo několik lidí z bezprostředního okolí šéfa ČSSD Stanislava Grosse. Jahn sdělil, že nedostal žádnou oficiální nabídku. Podle několika zdrojů však předběžně přislíbil, že by o ministerském postu vážně uvažoval. Jahn není členem žádné politické strany a v nové vládě by měl být v případě jmenování v roli nestranického odborníka navrženého sociálními demokraty. Ze hry však stále není ani dosavadní ministr Milan Urban. Ten by však mohl stanou v čele ministerstva dopravy, které zatím drží lidovci. Jahn řídí CzechInvest od roku 1999 a pod jeho vedením do země začali ve velké přicházet zahraniční investoři.

- ZRUŠENÍ BRITSKÉ SLEVY BY PŘINESLO ČR 2 MILIARDY Pokud by se Evropské komisi povedlo prosadit zrušení tzv. britské slevy, jak navrhuje, mohla by ČR dostat příští rok z unijního rozpočtu o 2,2 miliardy korun více, než čeká. Pokud unie pravidlo nezruší, bude čerpat částku kolem 30 miliard korun. Britská sleva je pravidlo, které pro Velkou Británii vymohla v roce 1984 tehdejší premiérka Margaret Thatcherová. Znamená, že země dostává z unijního rozpočtu zpět část peněz, které tam odvádí. Pravidlo má Británii ochránit od toho, aby do EU odváděla více peněz, než z ní dostává. V dnešní době je sleva asi 4,6 miliardy eur ročně. Evropská komise navrhla, aby se částka postupně snižovala, až by v roce 2011 úplně zanikla. 

úterý, července 20, 2004

nad 50 najít práci?

- V OBCHODECH ZAČALY LETNÍ SLEVY Letní slevy přicházejí rok od roku dříve. Letos začaly už v posledních červnových dnech. Obchodníci se snažili zboží prodat dřív, než lidé odjedou na dovolené. Ceny o desítky procent klesají hlavně u oblečení, ale také u obuvi a sportovních potřeb. V průběhu prázdnin půjdou navíc prodejci s cenami stále níž. V druhé fázi obchody zlevní i některé druhy sezónního elektra, tedy větráky, klimatizace, malé televize nebo fotoaparáty. Obecně platí, že se s nákupy vyplatí počkat až na polovinu prázdnin. Snížení cen je zpočátku jen třiceti až padesátiprocentní, uprostřed léta ale dosahuje i 70 procent. To proto, že prodejci se potřebují zboží rychle zbavit, aby mohli sklady zaplnit oblečením z podzimních a zimních kolekcí.

- NEZAMĚSTNANÝCH NAD 50 LET PŘIBÝVÁ Kromě vysoké nezaměstnanosti, která se už půldruhého roku pohybuje kolem deseti procent, trápí český trh práce i další dva nepříjemné jevy. Přibývá nezaměstnaných nad padesát let a roste počet těch, kteří jsou bez práce dlouhodobě, tedy déle než jeden rok. Vláda ve středu schválila plán rekvalifikací, kterými by v roce 2006 měla projít pětina nezaměstnaných. Uvádí se to v Národním akčním plánu zaměstnanosti na léta 2004 až 2006, který ve středu projednala vláda. Meziročně vzrostl počet dlouhodobě nezaměstnaných, kteří jsou v evidenci úřadů práce déle než rok. Jejich počet vzrostl o 27 tisíc na 218 300. Dlouhodobě nezaměstnaní tvoří tedy 40,3 procenta všech uchazečů o zaměstnání.

- NOVÝ ZÁKON LIDI DONUTÍ K ČERPÁNÍ DOVOLENÉ Lidé, kteří dosud měli ve zvyku nevybírat si všechny zákonem stanovené dny dovolené, převádět si je do následujícího roku a posléze si je nechat proplatit, se musí připravit na to, že je zaměstnavatel pošle na nucenou dovolenou. A to v listopadu, měsíci, který pro trávení volna není příliš populární. Zákon stanoví čtyři týdny dovolené, i když většina zaměstnanců má na dovolenou nárok pět týdnů. Pro ony čtyři týdny ale bude platit jiný režim, než na zbylý týden. Kdo si za poslední dva roky do konce října nevybere alespoň čtyři týdny řádné dovolené, musí na dovolenou nastoupit 1. listopadu. Výjimku budou tvořit jen vážné důvody, například nemoc. V takovém případě dovolená bez náhrady propadne. Zákon začne platit zřejmě od října.  

pondělí, července 19, 2004

výsledky NKU

- ZVYŠUJÍCÍ SE DANĚ V ČR NEDOSAHUJÍ PRŮMĚRU EU Přestože Češi odvádějí státu každým rokem více peněz, je jejich daňové zatížení stále nižší než průměr EU. Evropský průměr naopak rok od roku klesá. Češi platí především rekordně vysoké sociální a zdravotní pojištění, které má na vybraných daních největší podíl ze všech 25 států unie. Podle ekonomů by takto vysoké zdanění práce mohlo české ekonomice ublížit. Zatímco průměrná daňová zátěž v EU v roce 2002 dosáhla 40,4 procenta hrubého domácího produktu, v ČR to bylo 35,4 procenta. Pod unijním průměrem bylo také devět nynějších nových členských zemí. Daně předloni snížilo celkem 16 zemí unie, a to především díky reformám u daní z příjmu a pojištění. Zátěž naopak vzrostla v osmi státech, přičemž nejvýraznější zvýšení zaznamenal úřad právě v ČR a také v Lucembursku.
 
 - PRŮMYSL POKRAČUJE V RŮSTU Český průmysl nepolevil ani v květnu, kdy si připsal další výrazný meziroční růst o 12,7 procenta. Tempo růstu průmyslové produkce zrychlilo proti dubnovým 10,1 procenta. Podle Českého statistického úřadu za růstem průmyslu stojí zejména vývoz. Výsledky překonaly očekávání trhu, který předpokládal růst kolem 10 procent. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů činil meziroční růst 10,4 procenta, protože letošní květen měl o 1 pracovní den více než loňský. Tržby z průmyslové činnosti ve stálých cenách roku 2000 se zvýšily o 16,3 procenta a po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 13,8 procent. Nejvíce se dařilo výrobě dopravních prostředků, elektrických a optických přístrojů a hutním a výrobkům. Naopak pokles si připsaly výrobci usní, těžaři nerostných surovin a výrobci potravin a tabákových výrobků.
 
 - FIRMY BY MĚLY PLATIT ZA ZKUŠEBNÍ TĚŽBU Ministerstvo životního prostředí chce, aby firmy, které začnou v tuzemsku zkušebně těžit ropu nebo zemní plyn, odváděly 5 procent z tržeb získaných za prodej těchto surovin. V tuzemsku těží ropu a zemní plyn především Moravské naftové doly. Ty loni vytěžily rekordní množství ropy, a to přes 350 tisíc metrů krychlových. Průzkumné práce provádí v Kančí oboře u Břeclavi také Česká naftařská společnost, povolení zahájit pravidelnou těžbu ale zatím nezískala. Peníze ze zkušební těžby ropy a plynu by sloužily výhradně k likvidaci starých nepoužívaných vrtů, kterých je na jihu Moravy ještě asi dvě stě. Na jejich likvidaci je třeba přibližně 300 miliónů korun.
 
 - NKÚ OBJEVIL NEHOSPODÁRNÉ NAKLÁDÁNÍ S PENĚZI STÁTU Nejvyšší kontrolní úřad zjistil při svých prověrkách nehospodárné nakládání s veřejnými penězi u několika státních organizací. Týká se to například vládní agentury na podporu investic CzechInvest, České konsolidační agentury, fondů dopravy a bydlení. Kontrolované úřady s tím však vesměs nesouhlasí a proti závěrům mají námitky. V případě CzechInvestu kontroloval NKÚ přínosy podpory rozvoje průmyslových zón. Agentura prý nevěnovala v předchozích dvou letech dostatečnou pozornost čerpání peněz. NKÚ navíc zjistil, že podpora zón nepřináší slibovaný efekt v zaměstnanosti a daňových příjmech. Počet nově vytvořených pracovních míst v zónách nelze zjistit a přínos z hlediska daně z příjmů od investorů není podle úřadu nijak podstatný.
 
 - ČR PREZENTUJE NOVÉ LOGO Česko si v zahraničí kvůli podobě přepisu názvu státu do angličtiny často pletli s Čečenskem. Hlavy nad nesrozumitelným názvem Czechia si mohli ukroutit i arabští obchodníci. Státní agentury pro turistiku, obchod a investice proto začaly při prezentaci v cizině používat výhradně název Česká republika. S názvem Česká republika spatřilo světlo světa i nové logo, jeho grafické zpracování vychází z národní vlajky ve spojení s názvem Czech Republic. Přípravu loga zajistila agentura CzechTourism. Logo zcela nebo alespoň zčásti používají například ministerstva pro místní rozvoj a životního prostředí, Plzeňský Prazdroj, většina příjezdových cestovních kanceláří, Národní federace hotelů a restaurací, Asociace průvodců ČR, Kongresové centrum Praha, Národní muzeum, Pražská informační služba, kraje i řada měst a obcí.
 
- SCHODEK ROZPOČTU BUDE MOŽNÁ PŘÍŠTÍ ROK NIŽŠÍ Schodek státního rozpočtu na příští rok, který možná již dnes schválí vláda, bude možná nižší než navržených 94 miliard korun. O výši schodku stále diskutují zástupci vládní koalice a jeho snížení nevyloučilo ani ministerstvo financí. Předpokládané příjmy již nelze příliš ovlivnit a boj tak nastane o celkovou výši výdajů. Koalice se již v červnu dohodla, že se bude deficit pohybovat mezi 87 a 95 miliardami korun. Deficit neobsahuje úhradu ztráty České konsolidační agentury ve výši 19 miliard Kč. Při schodku 94 miliard by tak byl stav vládní pokladny reálně o dvě miliardy lepší než v letos, kdy by mělo hospodaření státu skončit deficitem 115 miliard Kč. 
 

neděle, července 18, 2004

pohyb v cenách benzínů

- POKLES POČTU PODNIKATELŮ SE ZPOMALIL Pokles počtu samostatně výdělečně činných osob, k nimž patří podnikatelé, soukromí doktoři, umělci či zemědělci, se v posledních měsících výrazně zpomalil. Od počátku roku se jejich počet snížil o 36.000 na 963.000, z toho v červnu o čtyři tisíce. Od začátku roku 2004 přibývá podnikatelů, kteří si podnikatelskou činností skutečně vydělávají. Počet samostatně výdělečně činných osob (OSVČ), které si povinně platí zálohy na důchodové pojištění, od konce ledna stoupl o 112.000 na 751.000. Účast na důchodovém pojištění je v roce 2004 v souvislosti s novou právní úpravou povinná pro všechny OSVČ, které vykonávají svou činnost jako hlavní.
 
- MINISTERSTVO FINANCÍ ZAVEDLO PROTIKORUPČNÍ TELEFONNÍ LINKU Ministerstvo financí zavedlo protikorupční linku. Na telefonním čísle 257 043 800 mohou občané hlásit případy korupce na samotném ministerstvu, finančních ředitelstvích a úřadech, celní správě, České konsolidační agentuře, Fondu národního majetku a Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. 
 
 - PRAŽSKÁ BURZA ZAHÁJILA TÝDEN DOPOLEDNÍM RŮSTEM O 0,6 PROCENTA Pražská burza po oslabeních v předešlých dnech přivábila kupce, kteří se zaměřili zejména na akcie Erste Bank, Českého Telecomu a ČEZ. Hlavní index trhu PX 50 získal 0,56 procenta na 788,5 bodu a užší PX-D 0,71 procenta na 1991,2 bodu, uvedla burza. Erste zpevnila o 1,4 procenta na 1067 korun, Telecom si polepšil o 1,2 procenta na 295,8 koruny a ČEZ se zvedl o bezmála procento na 194,2 koruny. Nejvíce obchodovaná Komerční banka stagnovala na páteční ceně 2747 korun. 
 
 - CENY POHONNÝCH HMOT ŠESTÝ TÝDEN KLESAJÍ, BENZIN STOJÍ 27,06 KČ Ceny pohonných hmot šestý týden po sobě klesly. Za posledních sedm dní litr benzinu Natural 95 zlevnil o pět haléřů na průměrných 27,06 koruny. Cena nafty se snížila o čtyři haléře na 24,33 koruny. Vyplývá to z aktuálních údajů společnosti RR-Auto, která ceny pohonných hmot sleduje. Nejvíce spadla cena benzinu v severních Čechách. Litr Naturalu 95 je zde proti minulému týdnu v průměru o 11 haléřů na litr levnější a stojí necelých 27 korun.

cinsky chocholaty pes prodej realit realitni kancelar reality nemovitosti byty NEMOVITOSTI NA PRODEJ BYTY NA PRODEJ POZEMKY NA PRODEJ PRONÁJEM NABÍDKA Realitní kancelář ADMIRAL kvalitni plastova okna prodej plastova okna