textil z Asie
- JEDNÁNÍ O KOMISI PRO PRODEJ TELECOMU VLÁDA ODLOŽILA Vláda přerušila jednání o sestavení meziresortní komise, která bude řídit prodej 51procentního podílu státu v Českém Telecomu a vrátí se k němu příští týden. V sedmičlenné komisi by měli zasednout tři zástupci ministerstva financí, po jednom odborníkovi vyšle Fond národního majetku a ministerstva informatiky, vnitra a dopravy. Vláda by se ale příští týden ještě neměla zabývat obsazením komise konkrétními osobami. Komise by měla posoudit návrh poradenského konsorcia Credit Suisse First Boston a České spořitelny na další postup při privatizaci a doporučit vládě nejvhodnější variantu. Ve hře je prodej celého balíku akcií jednomu investorovi nebo jejich nabídka na kapitálových trzích. Vzhledem k současné vládní krizi očekává FNM projednání strategie prodeje ve vládě až po sestavení nového kabinetu nejdříve v září.
- MF ODPUSTILO OBCÍM DLUHY ZA 1,7 MILIARDY KORUN Za první letošní pololetí dorazilo na ministerstvo financí rekordních 600 žádostí obcí o prominutí dluhů. Drtivé většině obcí se žádosti vyplatily, protože úředníci jim z celkových dvou miliard odpustili dluhy za 1,7 miliardy korun. Za celý loňský rok podaly obce 400 žádostí a stát jim odpustil dluhy za 1,5 miliardy. Odpouštění se týká jen případů, kdy obec dostala do státu dotaci a finanční úředníci při kontrole dospěli k tomu, že nesplnila podmínky a má peníze vrátit. A to včetně penále, které často převýšilo dotaci. Ministerstvo financí vysvětluje nárůst žádostí o odpuštění dluhů hlavně vyšším počtem kontrol finančních úřadů v posledních letech. Ministerstvo od letošního roku kontroluje, zda dluhy obce nepřekročí třetinu jejích příjmů. Pokud ano a obec proti tomu nezasáhne, může mít potíže se získáváním státních peněz.
- TEXTILNÍ FIRMY ČEKÁ NÁPOR Z ASIJSKÝCH ZEMÍ České textilní firmy čeká již brzy tvrdý úder z Číny a dalších asijských zemí, které zavalí Evropu lacinými oděvy. Od začátku příštího roku začne v EU platit volnější režim pro dovoz oděvů z Asie. Brusel zruší kvóty, kterými prozatím brzdí Čínu, Indii a další textilní velmoci v přístupu na evropský trh. Do potíží se dostanou hlavně ty firmy, které dělají přímo podle nákresů zahraničních zákazníků a nepatří jim nic kromě mzdy za odvedenou práci. Některé společnosti takový tlak cítí již nyní, protože zahraniční obchodníci si uvědomují, že levněji pro ně budou šít dodavatelé v Číně, Indii nebo Pákistánu. Evropské textilní asociace lobbují u jednotlivých vlád a chtějí, aby se rozhodnutí odsunulo o tři roky. Pokud se však nepovede vyjednat odklad, bude podle textilního svazu ohroženo až 40.000 pracovních míst v českých textilkách.
- KOMUNISTÉ NEUSPĚLI S NÁVRHEM ZÁKONA O NÁJEMNÉM Ani po včerejším dni nemá ČR zákon o nájemném. Vláda na středečním zasedání odmítla návrh zákona, který vypracovali poslanci KSČM. Požadovali, aby se nájemné mohlo od 1. ledna příštího roku zvýšit maximálně o 8 procent a v následujících letech maximálně o 5 procent. Stejně jako rozpočet, i nájemné tak čeká na novou vládu. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky měla vláda vůči návrhu několik připomínek. Jedním z důvodů byly poplatky za dlouhodobě neobsazený byt. Takovýto poplatek by byl velmi obtížně spravovatelný a velmi obtížně kontrolovatelný.