sobota, září 17, 2005

EKONOMIKA ČR

- ZÁKONÍK PRÁCE JE JABLKO SVÁRU Lídři koaličních stran se ani na včerejším jednání nedohodli na změnách návrhu nového zákoníku práce z dílny Zdeňka Škromacha. Další rozhovory o změnách zákoníku se uskuteční příští týden. Pokud se koalice neshodne, ČSSD je podle svého předsedy Stanislava Grosse připravena zákon prosadit sama. "Jednání určitě nelze označit za dohodu," komentoval výsledky jednání předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. "I legislativní rada vlády konstatuje, že některá ustanovení (návrhu zákoníku práce) jsou v kolizi s Ústavou České republiky," dodal na vysvětlenou, proč by jeho strana v současné podobě návrh nepodpořila. "Domníváme se, že žádné ustanovení není protiústavní," reagoval předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch.

- REFORMA HOSPODÁŘSTVÍ JE PRÝ JEN SEBECHVÁLA VLÁDY Podle Mirka Topolánka poslední studie Světové banky jasně ukázala, že hospodářské reformy prováděné vládou jsou nedostatečné. Výsledky studie Světové banky (SB) s názvem Doing Business in 2006 (Podnikání v roce 2006) jasně ukázaly, že vláda Jiřího Paroubka neprovádí skutečné hospodářské reformy a nezlepšuje podnikatelské prostředí. Tvrdí to šéf Občanských demokratů Mirek Topolánek. Podle výsledků studie SB se letos Česko umístilo na 41. místě. Nepolepšilo si v žádném z hodnocených kritérií. Zato Německo dokázalo zkrátit nutné postupy pro založení podniků z pětačtyřiceti na jednadvacet dnů. Ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) tvrdí, že podnikání je v ČR rok od roku snazší. Pozice na 41. místě je dle jeho názoru způsobena také časovým zpožděním mezi změnou legislativy, či administrativním opatřením a časem, kdy se opatření promítne do expertních dat a tedy i do výsledků hodnocení SB.

- VÝROBNÍ INFLACE V SRPNU ZPOMALILA Meziroční tempo růstu cen průmyslových výrobců v srpnu zpomalilo, když se ceny zvýšily proti stejnému období loňského roku o 1,1 procenta, což je nejnižší růst od března 2004. Lide neutrácejí kvůli dluhům a ceny výrobců nepřekvapily, shodují se experti. V červenci byly ceny meziročně vyšší o dvě procenta. Tempo růstu cen v průmyslu, které jsou předzvěstí budoucího vývoje spotřebitelských cen, zpomaluje nepřetržitě už deset měsíců. V meziměsíčním srovnání se ceny nezměnily, oznámil Český statistický úřad. Za zpomalením růstu cen stojí zejména snížení cen kovů, hutních a kovodělných výrobků, které meziročně klesly o 1,9 procenta. Naopak směrem vzhůru se pohybovaly ceny elektřiny, plynu a vody. Oproti srpnu 2004 se zvýšily o 7,4 procenta. Jde o stejný růst čtyři měsíce v řadě. Uhlí, lignit a rašelina podražily meziročně o 23 procent, tedy stejně jako v červenci.

- OBCHODNÍKŮM VYNÁŠELY HLAVNĚ TEXTIL A OBUV Maloobchodní tržby v červenci se proti loňskému stejnému období zvýšily o 1,9 procenta. Tempo růstu se v prvním prázdninovém měsíci opět zpomalilo, o měsíc dříve byly tržby meziročně vyšší o tři procenta, zveřejnil údaje Český statistický úřad. Včetně motoristického odvětví tržby meziročně vzrostly o 1,6 procenta. Růst tržeb ovlivnili zejména zákazníci, kteří nakupovali textil a obuv. Tržby v těchto prodejnách vzrostly o 12,2 procenta. Tržby za potraviny se v červenci zvýšily o 1,3 procenta, za nepotravinářské zboží celkem o 2,5 procenta. V obchodech s drogistickým, farmaceutickým a kosmetickým zbožím utratili spotřebitelé meziročně o 3,7 procenta více. Útrata za elektroniku, nábytek, železářské potřeby a potřeby pro domácnost byla v červenci vyšší o 2,3 procenta.

- ČESKÉ TRAMVAJE MAJÍ ŠANCE V KANADĚ České podniky mají velkou šanci uspět v tendru na obnovu tramvajového parku v kanadském Torontu. Vládní představitelé provincie Ontario chtějí v následujících letech vyměnit zhruba 100 dosluhujících tramvajových vozů pro torontskou městskou hromadnou dopravu. Uvedl to náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa, který se zástupci Ontaria před časem jednal. "Úspěch při dodávkách tramvají by byl průlomovou investicí českých firem. Pokud uspějeme v tomto typu projektu, otevře se cesta i pro další zakázky našich firem," uvedl Tlapa. Největší šance uspět v tendru má podle Tlapy plzeňská společnost Škoda Transportation, která v minulých letech dodala do amerického Portlandu a Tacomy deset tramvajových souprav a vytvořila si tak dobrou pozici na severoamerickém trhu.

- PODNIKATELÉ O MNOHO VÍC NEDOSTANOU Státní rozpočet na příští rok myslí hlavně na státní zaměstnance a důchodce. Vláda ale tvrdí, že nezapomíná ani na podnikání. "Rozpočet podporuje růst ekonomiky, zvyšují se hlavně prostředky na vědu a výzkum. Především pak na programy vznikající za spolupráce vědců s podniky," zdůrazňuje místopředseda kabinetu pro ekonomiku Martin Jahn. Tyto výdaje mají meziročně vzrůst o 1,8 miliardy a dosáhnou částky 18 miliard korun. Vláda dál spoléhá na lákání zahraničního kapitálu. Na výstavbu průmyslových zón vyčlenila 1,35 miliardy korun, o sto miliónů korun víc než letos. A na technologická centra a strategické služby je v rozpočtu Ministerstva průmyslu a obchodu 570 miliónů. Z dotací, které stát poskytuje, nejvíc ukrojí zemědělci. Téměř 30 miliard. Na stavby a opravy dálnic a železnic, což zajímá velké stavební firmy, stát uvolní přes 70 miliard. Stavební práce podpoří i peníze, které se vynaloží na stavební spoření a pro Státní fond bydlení. Dohromady to bude bezmála o tři miliardy více než letos - v prvním případě to má být 15,4 a ve druhém 6,4 miliardy.

- VLÁDA ZAVRHLA FINANČNÍ ÚLEVU KULTURNÍM PAMÁTKÁM Vláda vyslovila nesouhlas s poslaneckým návrhem, který má finančně ulehčit kulturním památkám. Novela zákona o vodovodech a kanalizacích zbavuje správce a majitele kulturních památek povinnosti platit za odvod srážkové vody do kanalizační sítě. O poslaneckém návrhu bude hlasovat sněmovna. Novela má zabránit zbytečnému přesouvání státních peněz, které nejprve v podobě dotací proudí ke správcům kulturních památek, a pak se vracejí do státní pokladny ve formě poplatku. Část z nich přitom končí jako zisk soukromých provozovatelů vodovodní a kanalizační sítě, tvrdí autoři předlohy. Výjimku z poplatkové povinnosti za odvod srážkové vody již mají domácnosti a nemovitosti k trvalému bydlení, vlastníci dálnic, silnic i veřejně přístupných komunikací a zoologické zahrady.

VLÁDA SI PŮJČÍ OD EIB NA DOSTAVBU D8 ČR si od Evropské investiční banky (EIB) půjčí zhruba 7,3 miliardy korun na dostavbu dálnice D8 a obchvatu Prahy. Uzavření dvou úvěrových smluv schválila vláda. Peníze by Česko mělo začít čerpat v příštím roce. Čtyři miliardy korun budou využity na výstavbu dálnice D8 v úseku Trmice - státní hranice s Německem, 3,3 miliardy korun pak pro výstavbu jihozápadní části pražského okruhu. Česko je oprávněno přijmout od EIB úvěry na financování dostavby dálnice D8 v celkové výši 12 miliard korun se splatností do 25 let a úvěry na výstavbu jihozápadní části silničního okruhu v celkové výši 9,3 miliardy korun. Dosud stát vyčerpal 5,6 miliardy korun na výstavbu dálnice D8.

cinsky chocholaty pes prodej realit realitni kancelar reality nemovitosti byty NEMOVITOSTI NA PRODEJ BYTY NA PRODEJ POZEMKY NA PRODEJ PRONÁJEM NABÍDKA Realitní kancelář ADMIRAL kvalitni plastova okna prodej plastova okna