z domova
PENZIJNÍ PŘIPOJIŠTĚNÍ MOŽNÁ ZÍSKÁ VYŠŠÍ DAŇOVOU ÚLEVU Ministerstvo financí uvažuje o zvýšení daňové podpory spoření na penzi v penzijních fondech i pojišťovnách. Hodlá spojit daňové výhody pro životní pojištění a penzijní připojištění a zvýšit daňové úlevy pro zaměstnavatele, kteří pracovníkům na penzi přispívají, úprava by měla platit od roku 2006. Nyní si lidé mohou odečíst ze základu daně nejvýše 12.000 korun u obou forem pojištění. Po změně by si mohli odečíst 24.000 Kč a vybrat si, jak tyto odpočty mezi produkty rozdělí. Limit daňového odečtu firem, které zaměstnancům přispívají na penzi, by měl stoupnout. Od roku 2006 by měla také začít fungovat Komise pro finanční služby, která sloučí Komisi pro cenné papíry s Úřadem dozoru ministerstva financí nad pojišťovnami a penzijními fondy. Nová instituce by měla fungovat na základě spolupráce s trhem podle předem stanovených pravidel a nikoliv zahlcovat trh desítkami vyhlášek, kterým nikdo nerozumí.
- KALOUSEK NEPROSADIL ZEMĚDĚLSKÉ NÁVRHY Miroslav Kalousek ve sněmovně neuspěl s návrhem, aby ze mzdových prostředků ministerstva vnitra byly vyčleněny 2,5 miliardy korun na přímé platby zemědělcům kvůli budoucím dotacím z evropských fondů. Ještě před klíčovým hlasováním totiž ministr zemědělství Jaroslav Palas přislíbil, že potřebné peníze jeho resort získá z vlastních mimorozpočtových zdrojů. Informoval, že potřebné peníze na přímé platby zemědělcům dá ministerstvo z Pozemkového fondu nebo z Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Kalousek navrhl převést 2,5 miliardy korun na přímé platby zemědělcům kvůli budoucím dotacím z evropských fondů. O 300 milionů Kč chtěl posílit program výstavby vodovodů a kanalizací, o 200 milionů programy záchrany architektonického dědictví a dotace pro regionální divadla, symfonické orchestry a pěvecké sbory. Zbývající miliardu navrhl převést do rozpočtové rezervy.
- NA UVOLNĚNÍ ELEKTŘINY DOPLATÍ FIRMY Výrazné zdražení elektřiny přináší příští rok tuzemským firmám. Z průzkumu Hospodářských novin vyplývá, že podniky budou kupovat elektřinu o deset až třicet procent dráž než letos. Pro podniky to znamená nové, miliónové výdaje. Například textilní průmysl zaplatí za elektřinu o několik set miliónů korun víc než letos. Zdražení firmy buď promítnou do ceny výrobků, což však konkurence na trhu často neumožňuje, nebo propustí lidi. Volné obchodování s energiemi umožňuje nový energetický zákon, který definitivně schválila poslanecká sněmovna. Od příštího roku mohou bez omezení obchodovat s elektřinou firmy, od roku 2006 by měl být otevřený celý trh, tedy včetně domácností. Prakticky všichni distributoři elektřiny však uvolnění trhu využili ke zdražení.
- ČÍNSKÁ CLA PODLE VÝROBCŮ NEPOMOHOU Čeští textilní výrobci si od prohlášení Číny o regulaci vývozu příliš neslibují. Je to pouhá proklamace, tvrdí. Dál trvají na odhadu, že odvětví hrozí náhlá ztráta až 40 tisíc pracovních míst. Přitom za posledních osm let už odvětví 40 tisíc míst ztratilo. Čína v pondělí oznámila, že uvalí exportní cla na některé textilní výrobky určené pro vývoz a zároveň omezí investice do svého domácího textilního průmyslu. Textilní a oděvní průmysl v tuzemsku dával v polovině roku práci již jen 76 000 lidem, což je o 11 procent méně než loni. Počet firem v textilním průmyslu klesl oproti loňsku o 12 procent, v oděvním o více než 16,5 procenta, firem, které vyrábějí, je 680. Letos skončilo hned několik textilních firem. Další firmy ale snižují výrobu a zavírají neefektivní provoz.
- POSLANCI SCHVÁLILI ROZPOČET NA ROK 2005 Poslanecká sněmovna schválila vládní návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2005. Stát bude v příštím roce hospodařit se schodkem 83,6 miliardy korun, příjmy mají dosáhnout 824,8 miliardy a výdaje 908,4 miliardy korun. Zákon ještě musí podepsat prezident republiky, Senát o rozpočtu nejedná. Rozpočet v závěrečném hlasování podpořilo přesně 101 vládních poslanců. Proti bylo 99 poslanců ODS a KSČM. Rozpočet těsně před jeho přijetím ostře kritizoval předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý. Mimo jiné uvedl, že pokračuje hospodaření státu na dluh, zvyšuje se nezaměstnanost i inflace a Česká republika má zápornou bilanci zahraničního obchodu.
- ČOI ZABAVILA PADĚLKY ZA REKORDNÍCH 800 MIL. KČ Česká obchodní inspekce zabavila za 11 měsíců letošního roku na tržnicích po celé ČR rekordní množství padělaného zboží v odhadované hodnotě přes 800 milionů korun. Za celý loňský rok přitom skončilo v sítech inspektorů zboží za 487 milionů korun. více než 55 procent zabaveného zboží letos tvořily napodobeniny audio a video nosičů a zbývající část připadla na padělky značkového textilu a obuvi. Podle odborníků trhovci připraví každoročně státní pokladnu o několik miliard korun a citelné finanční ztráty způsobují také výrobcům audiovizuálních nosičů či značkového textilu. MPO proto připravuje návrh novely zákona o ochraně spotřebitele, od které si slibuje účinnější boj s prodejci padělaného či zdravotně závadného zboží na tržištích.
- POČET ŽÁDOSTÍ O PŮJČKY PŘESÁHL 4000 Počet žádostí o zvýhodněné půjčky na pořízení vlastního bydlení přesáhl hranici 4000. Z toho zřejmě třetina bude dočasně či trvale vyřazena většinou kvůli chybějícím podkladům, nebo nesprávnému účelu použití. Celkem stát na tyto účely poskytne letos a příští rok 1,9 miliardy korun, což stačí pro asi 6300 lidí. Pokud by zájem o půjčky pokračoval, obrátí se ministerstvo pro místní rozvoj na banky. Státní podpora by spočívala v dotacích k části úroků z úvěru. Bankovní domy již dříve uvedly, že by o poskytování půjček měly zájem. Podmínky poskytnutí úvěru ale zřejmě budou tvrdší, než za jakých je možné získat půjčku od fondu bydlení. Ten také například nepožaduje za vyřízení ani vedení účtu žádné poplatky.