lidé nechtějí supermarkety
- FIRMY NEPOSÍLAJÍCÍ DATA RISKUJÍ POKUTU Nevyplnit jednou za měsíc statistický formulář se exportérům nemusí vyplatit - hrozí za to až miliónová pokuta. Tolerance úřadů k liknavosti podniků končí. Stát předem tušil, že změny neprojdou hladce. Celníci proto už předem poskytli vývozcům příslušný počítačový program - a dokonce zdarma. Drtivá většina z nich tak zasílá přitom hlášení elektronicky, většinou také na poslední chvíli. Řada exportérů však údaje neposkytuje vůbec. Celní úřady zahájily už přes šedesát správních řízení. Tuzemský statistický úřad požaduje obdobná data jako Intrastat, červnová nejpozději tento pátek. Do té doby jsou úředníci ještě ochotni připustit, že jde o léty zažitou praxi, kterou firmy po vstupu do Evropské unie nevstřebaly.
- GROSS NENÍ PRO TRH ZÁRUKOU STABILITY Kabinet s jasnou ekonomickou vizí je základem budoucí prosperity. Je-li země úspěšná, finančníkům a podnikatelům se zhodnocují investice. Proto se třeba rozhodnou postavit továrnu, dát práci lidem a přispět tak k poklesu nezaměstnanosti. Viděno očima investorů jsou pro ekonomiku klíčové reformy veřejných financí a podmínek pro podnikání, pokračování privatizace a přijetí eura. To jsou nejčastější otázky, které se řeší při pravidelných pracovních snídaních investorů s ministry, které pro ně pořádá agentura CzechInvest. Privatizace je zase pro ekonomiku důležitá, protože soukromník je obvykle lepším vlastníkem než stát. Další důležitý mezník pro investory - jednotná měna euro, vede ke zjednodušení obchodu. Nebudou-li reformy, nebude euro. Shrnuto, není-li silná vláda, není kdo by tyto výzvy naplnil. Investoři pak mohou preferovat jinou zemi se stabilnější politickou situací a s jasnou ekonomickou vizí.
- LIDÉ SE BRÁNÍ STAVBÁM DALŠÍCH SUPERMARKETŮ Odpůrci supermarketů přitvrdili. Nespoléhají se již jen na petice, ale stále častěji se obracejí na soud. I když malých diskontních prodejen stále přibývá, spory jejich stavbu komplikují a protahují. Rozhodnutí soudu může znamenat i konec projektu. Na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu čeká Přerov. Sdružení Občané proti Penny Marketu (OPPM) bojuje za školní hřiště, na jehož místě chce investor postavit obchod. Lidé nejprve posbírali podpisy pod petice i pod žádost o vypsání referenda. Když neuspěli, podali žalobu proti rozhodnutí zastupitelstva. U soudu je rovněž stavba prodejny Lidl v Táboře. Ekologický právní servis (EPS) nyní podal žalobu proti krajským úředníkům, kteří vydali rozhodnutí pro výstavbu.
- ČR SI OD EIB PŮJČILA 6,3 MLD. KORUN NA OBCHVAT PRAHY ČR si od Evropské investiční banky půjčila 200 milionů eur, tedy asi 6,3 miliardy korun. Peníze začne čerpat příští rok na financování jihozápadní části silničního obchvatu Prahy. Zástupci banky a státu podepsali příslušné smlouvy. Peníze budou použity na stavbu úseku Slivenec - Lahovice - Jesenice, včetně obchvatu Jesenice. Smlouva na dalších 110 milionů eur (asi 3,5 miliardy korun) bude podepsána nejpozději v roce 2006. Vláda by měla splácet asi půl miliardy korun ročně, a to od roku 2011 do roku 2029. Na úrocích stát podle odhadu ministerstva financí zaplatí asi 5,7 až 6,3 miliardy korun. Stavba jihozápadní části silničního okruhu přijde na více než 20 miliard korun a bude ji spolufinancovat Státní fond dopravní infrastruktury.