Ekonomika konce roku 2005
České firmy jsou s včasností plateb na štíru
Tuzemské podniky patří platební morálkou na předposlední místo ze 17 sledovaných evropských zemí, horší je jen Portugalsko. Česko má například v porovnání s vyspělými státy trojnásobně vyšší počet případů, kdy se věřitel vůbec nedočká zaplacení. Za poslední dva roky, co se splácení v Česku sleduje, se sice odstup za nejlepšími mírně snížil, ale na pořadí to žádný vliv nemělo.
Odbory chtějí na příští rok sedmiprocentní růst mezd
Cílem odborů je, aby nominální mzdy v českých podnicích rostly průměrně o 7 procent, což při inflaci 3 procenta znamená reálný nárůst mezd téměř o 4 procenta. Ve většině podniků podle něj kolektivní smlouvy na příští rok ještě uzavřeny nebyly. Sedmiprocentní růst nominálních mezd je v celorepublikovém měřítku adekvátní a odpovídá růstu produktivity práce, reagoval prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Výši růstu ale podle něj nelze určovat paušálně bez ohledu na region a obor.
Banky chtějí vyjednat změny bez zákona
Návrhy Ministerstva financí, jak zlepšit postavení klientů tuzemských peněžních domů, mohou ještě doznat zásadních změn. Hlavní vyjednávač bank Jiří Kunert včera Hospodářským novinám potvrdil, že banky se chystají ministra Bohuslava Sobotku přesvědčit o tom, aby je neprosazoval legislativou. Ministerstvo financí je po uzavření společného prohlášení o nápravě v bankovním sektoru vstřícnější než před jeho podpisem před týdnem. Nevylučuje, že připravené legislativní návrhy nebude nutné předložit.
Hyundai v Nošovicích nebude
V Nošovicích, jejichž okolí označili představitelé firmy Huyndai za nejlepší variantu pro svou pětatřicetimiliardovou investici, se žádná automobilka stavět nebude. Zástupci automobilky včera bezprostředně nereagovali na novou zprávu. Tošenovský okamžitě dodal, že začnou intenzivní práce na přípravě zón Mošnov a Holešov.
Elektřina nezlevní ani po uvolnění trhu
Už od 1. ledna si statisíce českých domácností budou moci zvolit dodavatele elektřiny. Mezník, k němuž dospěla liberalizace elektroenergetického trhu, ruší dosavadní vazalský vztah zákazníka k jeho dodavateli z místa bydliště a dává mu možnost koupit si proud od kohokoliv. Obchodníků, kteří na to mají licenci, je už přes dvě stě. Klíčové jsou ale tři firmy - ČEZ Prodej, E.ON Energie a Pražská energetika, které trh ovládají.