stát tahá peníze
- STÁT TAHÁ PENÍZE I Z FIREM NA PRODEJ
Nedlouho před tím, než propukla vládní krize, začala padající Špidlova vláda řešit vážné potíže ve státním rozpočtu. Zástupci státu prosadili v Českém Telecomu a Severočeských dolech, aby tyto dvě společnosti vyplatily dividendy. Obě přitom čeká privatizace a odčerpání miliard snižuje jejich hodnotu. Tuto okolnost potvrzují analytici, i když například Tomáš Daťka z Atlantik FT tvrdí, že v případě Telecomu investoři výplatu dividendy očekávali a jejich zájem o koupi firmy takový krok nesníží. Jiná věc je, zda prodej Telecomu kvůli sestavování nové vlády nenabere velké zpoždění. Předchozí kabinet Miloše Zemana postupoval u podniků, které prodával, opačně. Dividendy nestahoval a u některých se snažil hodnotu zvýšit tím, že jim přihrával státní zakázky.
- ZA ROZESÍLÁNÍ SPAMU HROZÍ MILIONOVÉ POKUTY
Až desetimilionová pokuta má hrozit těm, kteří budou rozesílat elektronickou poštou nevyžádanou inzerci či reklamní sdělení, tzv. spamy. Vyplývá to z vládního návrhu zákona o službách informační společnosti, který schválila Poslanecká sněmovna. Spamy se stávají morem informační společnosti, řekl poslancům při předkládání zákona ministr informatiky Vladimír Mlynář. Zákon podle něj v souladu s evropskými směrnicemi zcela počítá s úplným zákazem nevyžádané reklamní mailové pošty a zavádí tzv. systém opt-in - lidé by tak elektronickou poštou dostávali obchodní sdělení jen v případě, že s tím budou výslovně souhlasit. Odborníci odhadují škody způsobené v tuzemsku spamem na desítky milionů korun. Ztráty vznikají na straně uživatelů na poplatcích za stahování e-mailů i za čas věnovaný jejich čtení a mazání.
- NOVELA ZÁKONA O DRAŽBÁCH ZKOMPLIKUJE PODNIKÁNÍ
Zástupci České asociace dražebníků mají výhrady proti novele zákona o veřejných dražbách, kterou vypracovalo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Vytýkají jí, že zavádí v legislativě dosud neznámé pojmy, vytváří administrativní překážky v podnikání a prostor pro rozvoj korupce. Nový zákon by podle asociace zavedením povinného pojištění, které je prý neúměrné, vedl ke zvýšení nákladovosti veřejných dražeb. Zdražení by údajně přinesla i povinná registrace dražebníků a licitátorů v seznamu vedeném na MMR či povinnost předávat úřadu informace o podnikatelské činnosti. Novela zákona je v rozporu s trendy v ostatních zemích EU, kde se naopak možnost podnikání v této oblasti rozšiřuje. A je zde snaha kontrolní mechanismy a samotný výkon dražební činnosti co nejvíce zjednodušit. Možností je i provádění dražeb přes internet, což eliminuje všechny pokusy o pletichy na veřejných dražbách.
- LETIŠTĚ OSTRAVA, BRNO A KARLOVY VARY PŘEJDOU POD KRAJE
Regionální letiště Ostrava - Mošnov, Brno - Tuřany a Karlovy Vary - Olšová Vrata přejdou od začátku července na kraje. O převodu letišť rozhodla vláda letos v květnu a ministr dopravy Milan Šimonovský v úterý hejtmanům slavnostně předal rozhodnutí o převodu a dokumentaci k letištím. Provozovatelem letišť Ostrava a Karlovy Vary se stanou společnosti 100procentně vlastněné kraji. Na ně přejdou také zaměstnanci České správy letišť, kteří zajišťovali chod obou regionálních letišť. V Brně již letiště provozuje soukromá společnost Letiště Brno několik let. Kraje už delší dobu vyjednávají o rozšíření nebo zavedení přímých letů na regionální letiště. Brno chce mít přímé napojení na letiště v německém Mnichově. Pro Ostravu je prioritní napojení na Vídeň, jedná i o možnosti spojení do Mnichova. Také Karlovy Vary chtějí mít spojení do Německa.
- VZNIK FINANČNÍ POLICIE JE PRÝ ZBYTEČNÝ
Od 1. července budou mít úřady v ČR novou zbraň proti hospodářské kriminalitě - finanční policii. O potřebě přísnější kontroly zejména daňových a celních operací mluvili politici několik let, vláda vznik instituce schválila loni v srpnu. Podle některých odborníků však měly být posíleny dosavadní úřady, finanční policie je prý zbytečná. Policie prohlašuje, že nový kontrolní orgán je připraven zahájit ve čtvrtek činnost. Prostory jsou zajištěny, vybavení kanceláří bude průběžně doplňováno během roku. Útvar odhalování nelegálních výnosů a daňové kriminality, jak se složka oficiálně nazývá, bude mít pobočky i v sídelních městech dřívějších krajů. Pracovníci nové instituce budou mít pravomoc nahlížet do daňových přiznání občanů. Finanční policie tak prolomí daňové tajemství, což kritizují například opoziční politici.