sobota, června 26, 2004

prasata za hranice

- FARMÁŘI NAŠLI ODBYT V ZAHRANIČÍ
Necelé dva měsíce po vstupu do EU již čeští farmáři našli v sousedních zemích odbyt pro část produkce prasat a mléka. Zájem je i o jatečné býky, uvedl předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský. Export by podle něj měl nastartovat oživení dlouhodobě nízkých farmářských cen na domácím trhu. Nyní se vyváží minimálně sedmdesát tisíc litrů mléka denně. Dodávky prasat se dají počítat na tisíce kusů, jdou například do Rakouska. Na export se podle něj chystá i největší odbytové družstvo Centroodbyt. Mléko odebírá například německá mlékárna Müller.

- TEXTILNÍ FIRMY SE OCHRANY STÁTU NEDOČKALY
České firmy, které vyrábějí oblečení a boty, se těšily na vstup do EU. Věřily, že jim přestane konkurovat levné a nekvalitní zboží z Asie. Stát totiž rozdává od května dovozcům licence. Jenže české textilní firmy si nepomohly: o svolení dovážet zboží požádalo ministerstvo průmyslu celkem 671 firem. A stát všem vyhověl. Naprázdno zatím vyznívá i série kontrol, které letos provedli v tržnicích celníci. Problémy s dovozy textilu z Asie jsou tak velké, že náhodné kontroly a zabavování na tržnicích nemohou zásadně ovlivnit pozici českých výrobců, říká viceprezident Asociace textilního, oděvního a kožedělného průmyslu Jiří Kohoutek. Asijské výrobky podle něj připravily české firmy o 50 až 70 procent trhu.

- CENA ŠROTU KLESLA AŽ O STO PROCENT, OCEL VŠAK NEZLEVŇUJE
Až o sto procent spadly za poslední dva měsíce ceny ocelového šrotu na domácím trhu. Po jejich strmém růstu od loňského listopadu se tak prakticky vrátily na původní hodnoty - ze šesti tisíc na přibližně tři tisíce korun za tunu. Současný cenový pád jedné z klíčových vstupních surovin však nezlevňuje ocel a výrobky z ní. Přitom právě drahým šrotem a vysokou poptávkou na trhu zdůvodňovaly počátkem roku ocelárny - ale také slévárny - zvyšování prodejních cen válcovaných materiálů, odlitků i své další produkce. Podle prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR Milana Veverky zvýší drahá ocel jen na několika větších dopravních stavbách jejich konečnou cenu až o tři sta miliónů korun.

pátek, června 25, 2004

pátek z čerstva

- FIRMY BY CO NEJDŘÍVE MĚLY ŽÁDAT O DOTACE ZE STRUKTURÁLNÍCH FONDŮ
Firmy, které mají dobré projekty a růstový potenciál, by měly žádosti o dotaci ze strukturálních fondů předložit co nejdříve. To je vzkaz, který zhruba dva týdny před dnem "D", adresuje šéf CzechInvestu Martin Jahn podnikatelům. O dotace na podporu podnikání se chystají žádat stovky firem. Je možné, že peníze na podporu podnikání se vyčerpají dříve než se plánuje. Právě CzechInvest, respektive jeho regionální kanceláře, jsou místem, kam zájemci o dotace musí přijít nejdříve. S přijímáním žádostí se začne 1. července, uchazečům přitom budou asistovat zpravidla dva zaměstnanci center. Na podporu podnikání je připraveno přes 11 miliard korun, teoreticky by měli mít podnikatelé možnost o dotaci žádat do září 2006.

- SNĚMOVNA SCHVÁLILA NOVELU ZÁKONA O ELEKTRONICKÉM PODPISU
Ověřené úřední výpisy, například z katastru nemovitostí či obchodního rejstříku, bude zřejmě možné získat na pobočkách České pošty. Cestu by k tomu měl otevřít vládní návrh novely zákona o elektronickém podpisu, který sněmovna schválila i s pozměňovacími návrhy Senátu. Vydávat výpisy poště umožní zavedení elektronické značky, kterou se zprávy označují bez přímé lidské kontroly. Je to podmínka propojení úředních registrů. Kromě pošt by měly být on-line služby státu dostupné v síti informačních kiosků ve veřejných budovách a v síti veřejných knihoven. Zavedení nových služeb bude záviset také na očekávané změně zákona o informačních systémech ve veřejné správě.

- FNM ZATÍM VYDAL NA ÚHRADU EKOLOGICKÝCH ŠKOD 18 MILIARD
FNM dal do konce loňského roku na úhradu ekologických škod téměř 18 miliard korun. Fond od roku 1991 uzavřel celkem 269 smluv, z nichž bylo ukončeno 61 a na ostatních se stále pracuje. Fond v nich garantuje odstranění ekologických škod za přibližně 138 miliard korun. Zprávu o rozsahu a struktuře ekologických závazků FNM ke konci loňského roku schválila vláda. Garance jsou nyní desetkrát vyšší než reálné náklady na úhradu škod. Peníze na odstraňování ekologických škod však byly stanoveny ve výši kupní ceny majetku nebo ve výši základního jmění společností a byly tak značně nadsazeny. Nově budou garance vycházet z reálných odhadů ekologických škod a skutečná úspora tak poklesne. Skutečné náklady státu by tak měly dosáhnout 30 až 40 procent garancí.

- STÁT PRODÁVÁ STÁTU DLUHY
Ministerstva financí a zemědělství již několik měsíců potají připravují projekt obchodu s dluhy potravinářských firem. ČKA má rozhodnout o prodeji balíku těchto dluhů státnímu Podpůrnému a garančnímu rolnickému a lesnickému fondu, který podléhá ministerstvu zemědělství. Prodat tyto pohledávky nařídil ČKA ministr financí Bohuslav Sobotka. Podle člena dozorčí rady agentury Pavla Peška jde o proces, který běží již minimálně půl roku z iniciativy resortu zemědělství. Stát si sám prodá balík dluhů v hodnotě 5,3 miliardy korun. Zemědělský fond by však měl ČKA zaplatit jen něco přes miliardu korun. Součástí balíku jsou například dluhy Setuzy nebo Kosteleckých uzenin. Podle ČKA však transakce není definitivně schválena.

- SNĚMOVNA SCHVÁLILA ZÁKON O POVINNOSTECH PŘI ROPNÉ NOUZI
Nové povinnosti pro dovozce, zpracovatele i distributory ropy a ropných produktů přijala sněmovna v rámci novely zákona o nouzových zásobách. Uvedeným subjektům bude zákon ukládat povinnost při ropné nouzi informovat o dovozech, vývozech a zásobách Správu státních hmotných rezerv. Informace budou firmy předávat Správě státních hmotných rezerv. Podobně ji budou informovat i v době, kdy stav ropné nouze hrozí a kdy je průměrná měsíční dodávka ropných produktů snížena o více než 7 procent proti měsíčnímu průměru. Minimální zásoby ropy a ropných produktů v tuzemsku v současné době pokrývají zhruba sedmdesátidenní spotřebu země. Do konce letošního roku se musejí tyto zásoby zvýšit na 85 dnů. Do konce roku 2005 pak podle požadavků EU musejí pokrýt devadesátidenní spotřebu země.

čtvrtek, června 24, 2004

Prudký déšť

Olomouckem se v noci z 22. na 23. června 2004 přehnala silná bouře. Prudký déšť nejvíce postihl obce Velký Týnec a Grygov. O potřebu pomoci postiženým občanům v obcích se zajímala také Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO).

Ve Velkém Týnci navštívili pracovníci ACHO nejhůře postižená místa obce. Svou pomoc nyní Charita zaměří na tři postižené rodiny, kterým bahnitá voda vyplavila přízemní byty tak, že přišly o veškerý majetek a osobní věci a jejich byty jsou nadále neobyvatelné. Jedna z rodin má dvě malé děti ve věku 2,5 a 0,5 roku, druhá rodina děti ve věku 7 a 10 let. „Těmto rodinám je třeba urychleně zajistit náhradní bydlení, pomoc v jeho zajištění přislíbil starosta obce,“ informoval ředitel ACHO Václav Keprt. Jak dále řekl, Charita jim může zajistit nábytek, elektropřístroje pro domácnost, čisticí a další potřeby z humanitárního skladu včetně potřeb pro kojence.
Pracovníci ACHO zjišťovali také situaci v další obci – Grygově. Zde jsou většinou vytopené sklepy, obec však zůstává s Charitou v kontaktu.

Bouře se však přehnala také přes město Litovel, které před týdnem poničilo tornádo. Také tady déšť napáchal velké škody zejména na domech, jejichž obyvatelé nestihli opravit střechy.
Jak řekla ředitelka Charity Litovel, počet rodin, kterým Charita v Litovli pomůže, se nezvýšil, zhoršily se však škody napáchané přírodními živly. Jako velký problém ředitelka shledává jednání občanů s pojišťovnami. „Pojišťovny chtějí, aby si občané nechali škody opravit a pojišťovnám pak dali faktury k proplacení. Problém je v tom, že firmy chtějí práce dělat jen za hotové peníze a ty občané nemají, nedostali od pojišťoven ani žádnou zálohu. Výše zálohy je také problémem, pojišťovna není povinna nikomu poskytnout odhad škody, na odhadu však závisí také výše finanční pomoci Charity jednotlivým občanům,“ říká Ludmila Zavadilová.

Na pomoc postiženým tornádem vyhlásila Charita Litovel sbírku, dárci mohou i nadále přispívat na konto Komerční banky Litovel, č. ú. 35-1812190297/0100. Jak informoval koordinátor sbírek ACHO Marek Navrátil, v současné době ACHO žádá o rozšíření účelu sbírky na další obce, postižené přírodními živly.

středa, června 23, 2004

ze světa

- RAKOUŠTÍ DOPRAVCI MAJÍ PROBLÉMY S MÝTNÝM
Rakouští dopravci si stěžují na poruchy elektronického systému vybírání mýta za přejezd po dálnicích a rychlostních silnicích. Od začátku roku problémy s mýtným zaznamenalo 50.000 nákladních aut a autobusů. Dodavatel technologické části systému, společnost Kapsch, se brání tvrzením, že řidiči špatně nastavili přístroje na odpočítávaní poplatku. Hospodářská komora (WKÖ) tvrdí, že poruchy vykazují fotobuňky umístěné nad vozovkou, které komunikují s přístrojem, takzvaným go-boxem, který musí řidič správně nastavit a umístit v kabině vozu. Systém občas údajně vůbec nezaregistruje vůz anebo zaznamená chybnou výši poplatku.

- LIBERALIZACE TRHŮ SE ZATÍM NEKONÁ
Výrazné zlevnění aut, které mělo být podle představ Evropské komise důsledkem liberalizace trhů, se zatím nekoná. Na konci května byly nové osobní automobily v Evropě průměrně o 4,4 procenta dražší než před rokem. Vývoj je pozitivní, tempo růstu cen se snižuje, například v dubnovém srovnání byl nárůst 5,2 procenta, uvedl komisař pro hospodářskou soutěž Mario Monti. Přitom v březnu byly ceny meziročně vyšší jen o 3,7 procenta. Monti však stále věří, že posílení konkurence v distribuci automobilů a servisu stlačí ceny dolů. Tento efekt se dostaví po komplexním zavedení blokové výjimky v příštím roce, dodal. Podle blokové výjimky se prodej aut v unii řídí od loňského října, podle ní nesmí automobilky prodejcům omezovat území, kde chtějí prodávat, dealeři nemusí poskytovat servis.

- UNIE ODMÍTLA GENETICKY UPRAVENOU ŘEPKU
Šest nových zemí EU se postaralo o zamítnutí dovozu geneticky upravené řepky americké společnosti Monsanto na kontinent. Kypr, Estonsko, Maďarsko, Malta, Litva a Polsko odmítly udělit výrobku licenci. Česko bylo naopak pro. Proti udělení licence byla i Velká Británie, která biotechnologie podporuje a investuje ročně miliardy eur do genetických výzkumů. Řepku vyrobenou americkou společností Monsanto nedoporučili vládě schválit britští vědci s odkazem na výsledky laboratorních testů. Patnáct procent krys, na nichž Monsanto řepku zkoušel, mělo po jejím dlouhodobém užití zvětšená játra, aniž by americký výrobce vysvětlil důvody.

- ČÍNA POHROZILA TCHAJWANSKÝM INVESTORŮM
Tchaj-wan patří k velkým investorům v Čínské lidové republice. Teď vláda v Pekingu poprvé v historii hospodářských vztahů pohrozila investorům v kontinentální Číně, kteří doma podporují nezávislost ostrova sankcemi. Tchajwanští obchodníci, kteří podporují nezávislost ostrova, u nejsou vítáni, prohlásil Ma Siou-chung, náměstek ministra obchodu Čínské lidové republiky. Konkrétní opatření ale nejmenoval. Otevřená hrozba ze strany Pekingu představuje zatím vrchol v nové sérii pokusů o zastrašení tchajwanských obchodníků a investorů, kteří podporují politiku nově zvoleného tchajwanského prezidenta Čchen Šuej-biena zaměřenou na nezávislost.

- BĚŽNÝ ÚČET USA NA NOVÉ REKORDNÍ ÚROVNI
Bilance běžného účtu Spojených států skončila v prvním čtvrtletí deficitem 144,9 miliardy amerických dolarů, což byla nová rekordní úroveň. Ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku schodek činil 127 miliard a o rok dříve 138,2 miliardy dolarů. Nejširší měřítko obchodu USA se zbytkem světa se zhoršilo hlavně proto, že se rozevírají nůžky mezi vývozem a dovozem. Výsledek je horší, než se čekalo na trhu, kde analytici v průměru předpověděli deficit 141 miliard dolarů. Stav za čtvrté čtvrtletí byl ale revidován mírně k lepším výsledkům. Odborníci vysvětlují růst deficitu rovněž oslabením dolaru k dalším světovým měnám. Američané více dovážejí, než vyvážejí, a od cizinců si půjčují větší objemy peněz na financování svých dluhů.

- KOMISE INFORMUJE O PŘEKÁŽKÁCH OBCHODU
Evropská komise spustila v pátek webovou stránku informující o obchodních překážkách, které se chystají zavést členské státy Světové obchodní organizace (WTO). Stránku lze navštívit na adrese http://www.europa.eu.int/comm/enterprise/tbt/. Cílem komise je zamezit vytváření zbytečných obchodních překážek.

- WTO JE PROTI SUBVENCÍM PĚSTITELŮM BAVLNY
Subvence americkým farmářům, kteří pěstují bavlnu, jsou nepřípustné a odporují pravidlům světového obchodu. V ostře sledovaném sporu o tom v pátek rozhodl orgán Světové obchodní organizace (WTO). Ten sdělil, že subvence poškozují hlavně pěstitele v Brazílii. Američané s rozhodnutím nesouhlasí a odvolají se.

- YAHOO! PŘEDSTAVIL NOVÝ VYHLEDÁVAČ
Americká společnost Yahoo představila nový čínský internetový vyhledávač s názvem Yisou. Firma tak učinila necelý týden poté, co její hlavní konkurent Google získal menšinový podíl v největší čínské společnosti, jež se zabývá vyhledáváním informací na internetu. Společnost Yahoo již loni koupila čínský internetový vyhledávač 3721 Network Software za 120 milionů dolarů. Podle vládního odhadu by se měl počet předplatitelů internetu v Číně do konce letošního roku zvýšit na 111 milionů osob z 81 milionů v závěru loňského roku. Čína by se tak dostala na druhé místo za Spojené státy, kde má podle průzkumu firmy Nielsen/NetRatings přístup k internetu ze svého domova zhruba 200 milionů obyvatel.

- VISTEON POSTAVÍ NOVÝ ZÁVOD V EVROPĚ
Jeden z předních světových výrobců příslušenství do automobilů Visteon plánuje postavit závod ve střední Evropě, zatím se ale nerozhodl pro konkrétní zemi. Ve hře zůstává například Slovensko nebo Česko. Rozhodnutí podle něj padne během nadcházejících měsíců. Visteon, který v České republice vlastní společnost Autopal Nový Jičín, je třetím největším výrobcem automobilových součástek na světě. V letošním roce očekává nárůst příjmů na 18,6 až 18,8 miliardy dolarů z loňských 17,6 miliardy USD. Společnost má zhruba 77.000 zaměstnanců a více než 180 technických, výrobních a prodejních center ve 25 zemích.

úterý, června 22, 2004

po víkendu v ČR

- KOALICE SNÍŽILA SCHODEK PŘÍŠTÍHO ROZPOČTU
Vláda by měla v roce 2005 hospodařit se schodkem kolem 90 miliard Kč. Po jednání v Kolodějích se na tom shodli zástupci koaličních stran. Deficit by měl být vyšší než 87 miliard a určitě nižší než 95 miliard korun. Součástí navrhovaného deficitu není úhrada ztráty České konsolidační agentury ve výši 19 miliard korun. Proti letošnímu plánovanému schodku 115 miliard Kč je tak navrhovaný deficit reálně asi o 6 miliard korun nižší.

- VÍZOVÁ POLITIKA POŠKOZUJE ČESKÉ PODNIKATELE
Po vstupu do EU a teroristických útocích v Madridu zpřísnilo Česko vydávání víz pro občany některých zemí. Požaduje nově například osobní pohovor na konzulátu, což je hlavně pro obchodníky cestují po celém světě časová zátěž. Řada tuzemských exportérů a cestovních kanceláří označuje proto českou vízovou politiku za nevyhovující, přinášející jim nemalé finanční ztráty. V případě cestovních kanceláří se ročně pohybují řádově v miliónech korun. Nejvíc tratí kvůli vízové politice s Ruskem a Tureckem. Výdaje firem budou přitom růst, zvláště u takových zemí jako Rusko a Ukrajina, kam pokračuje boom obchodních cest. Kromě toho, že firmám rostou náklady na víza, přišly některé z nich o kontrakty.

- STÁT ŠPATNĚ HÁJÍ SVÉ ZÁJMY PŘI ARBITRÁŽÍCH
Státní instituce nejsou na arbitrážní řízení dostatečně připraveny a při obhajobě zájmů státu nepostupují s řádnou péčí. Shodly se na tom čtyři pětiny Čechů v průzkumu agentury STEM. Stát nevěnuje ani odpovídající pozornost ochraně zahraničních investic, domnívají se tři čtvrtiny občanů. O nedostatečné připravenosti ČR na arbitrážní řízení a nedostatečné míře řádné péče, kterou stát věnuje postupu při obhajobě vlastních zájmů, jsou přesvědčeny všechny skupiny obyvatel. Nadpoloviční většina lidí počítá s tím, že výsledky arbitrážních řízení budou v příštích letech podstatně zatěžovat státní rozpočet. O výsledky soudních řízení se zajímají dvě třetiny obyvatel.

- ČASTÝM VINÍKŮM NEHOD PODRAŽÍ POVINNÉ RUČENÍ
Řidičům, kteří často způsobují dopravní nehody, se příští rok prudce zdraží povinné ručení. Budou platit až několikanásobek základní sazby. Pojišťovny chtějí do roka vzájemně propojit své databáze řidičů, aby věděly víc o historii klienta a delikventům mohly pojištění zdražit. Kdo často bourá, tomu pojišťovna dává takzvaný malus a tím pro něj povinné ručení zdražuje. Pokud však takový řidič změní pojišťovnu a své staré nehody nepřizná, může začít znovu s čistým kontem. Odborníci z pojišťoven chtějí tento jev vymýtit. Pojišťovny nyní jednají o tom, jaké informace si budou předávat a jak budou společnou černou listinu naplňovat.

- U ČERPACÍCH STANIC SE OBCHODUJE S ÚČTENKAMI
U čerpacích stanic se rozmohlo nelegální obchodování s účtenkami za pohonné hmoty. Někteří zákazníci je zanechávají na pultech a obsluha je následně prodává. Zájem o účtenky mají podnikatelé, kteří je pak započítávají do svých nákladů, a připravují tak stát o peníze na daních. Stvrzenka je tím dražší, čím víc litrů je na ní uvedeno. Za litr se platí jedna koruna. Někteří podnikatelé ji ale zaplatí rádi, protože ušetří mnohem víc. Například plátce DPH na litru Naturalu 95 ušetří až 11 korun a neplátce skoro osm korun. Podnikatelům, kteří takto připravují stát o peníze na daních, hrozí podle výše škody až tři roky vězení. Obsluze čerpacích stanic hrozí pro změnu obvinění z nedovoleného podnikání.

- NA TRZÍCH EU JSOU PODLE PODNIKATELŮ BARIÉRY
Pád celních bariér a otevření hranic po vstupu do Evropské unie vyvolaly ochranářské reakce na trzích starých členských států. Mnozí čeští podnikatelé upozorňují na to, že některé zahraniční řetězce začaly zvýhodňovat výrobce ze svých mateřských zemí. Sliby politiků, že se po vstupu do EU ještě více otevře trh, se tak podle nich neplní. Rozšíření EU a odstranění cel vyvinulo velký tlak i na výrobce ze zemí bývalé patnáctky. Ti si teď uvědomují, že v nových zemích může být dravá konkurence s nižšími náklady na pracovní sílu nebo půdu. Jeden produkt, který dříve vyráběly čtyři subjekty, dnes vyrábí až dvacet podniků. Současně se však zvýšil tlak na polské či české výrobce. Ti se musí pozorněji starat o to, aby jejich výrobky byly konkurenceschopné kvalitou.

- SE ZÁKONEM O DPH SE POTÝKÁ VĚTŠINA FIREM
Změny DPH způsobily větší potíže v podnikání nejčastěji firmám se 100 až 500 zaměstnanci. Závažnější problémy v souvislosti s změnami zákona o DPH řešily především větší firmy. Vyplývá to z průzkumu, který provedla agentura Kompass. Větším či menším problémům ale čelil téměř každý - 86 procent dotázaných. Ve výzkumu, kterého se zúčastnilo kolem 1 400 respondentů, 43 procent uvedlo, že se potýkala s většími problémy, stejný počet firem řešil méně závažné otázky. Za jednoznačně největší slabinu podnikatelé uváděli nejasnou koncepci celého daňového zákona. To novému zákonu vytýkaly zejména větší firmy s více než stovkou zaměstnanců.

- LIDEM S VĚTŠÍMI PŘÍJMY MÁ ZBÝT Z PLATU VÍCE
Zaměstnanci s vysokými příjmy se možná dočkají od sociálnědemokratické vlády nečekaného dárku. Od roku 2006 budou podle rozhodnutí vlády odvádět z výplaty méně. Bude zaveden maximální strop pro odvody na sociální pojištění a politiku zaměstnanosti ve výši pětinásobku průměrné mzdy. Například zaměstnanec s platem sto tisíc by tak měsíčně ušetřil 1600 korun. A firmě, která takto dobře platí tři zaměstnance, by ročně zbylo na účtu o 50 tisíc korun více. Celkem by podniky a zaměstnanci ušetřili na nižších odvodech ročně 3,2 miliardy korun. Na druhou stranu by jim díky tomu vzrostly příjmy a tím by museli i více platit na daních. V konečném součtu by jim na účtech zůstalo o 2,5 miliardy korun více.

pondělí, června 21, 2004

reformy ano nebo ne?

- PODLE ANALYTIKŮ JE S VLÁDNÍMI REFORMAMI KONEC
Vládní reformy jsou u konce, tvrdí analytici. Pokud měla vláda snahu pustit se alespoň do menších změn, po fiasku ČSSD a Unie svobody ve volbách do Evropského parlamentu se již kabinet neodváží dělat vůbec žádné reformy, aby si proti sobě nepopudil i zbytky voličů. Zastavení reforem by mohlo mít vliv i na rating ČR. Příliv investic do země by měl zatím pokračovat. Nyní se bude spíše rozdávat než škrtat, komentoval výsledky voleb hlavní ekonom Patria Online David Marek. Poté, co vláda naplnila pokladnu zvýšením daní, měla by nyní přistoupit k omezení výdajů. Je pravděpodobné, že se vládní strany na podobě reforem ani neshodnou. O voliče je totiž připravily především dosavadní kompromisy a politici tak již nebudou chtít tolik opouštět svůj volební program. /http://www.ihned.cz/
- PODLE SOBOTKY BUDE REFORMA POKRAČOVAT
Ministr financí Bohuslav Sobotka chce, aby reforma veřejných financí navzdory výsledku vládních stran v evropských volbách pokračovala. Sobotka to řekl v Londýně, kde se účastnil závěru propagačního turné na podporu prodeje prvních českých eurobondů na zahraničních trzích. Sobotka zároveň upozornil, že významnou část reformních kroků již má kabinet za sebou. Dnes by měl Sobotka předložit předsedům všech tří koaličních stran základní parametry návrhu rozpočtu na příští rok. Bude vycházet z konvergenčního programu a směřovat ke snížení deficitu veřejných rozpočtů pod čtyři procenta z letošních plánovaných 5,5 procenta hrubého domácího produktu.

neděle, června 20, 2004

přes víkend

- PŘI SPLÁCENÍ HYPOTÉKY SE NAVÍC ZAPLATÍ 60 PROCENT
Při splácení běžné hypotéky lidé domácím bankám zaplatí 60 procent peněz navíc. Pokud si klient na nákup bytu či rodinného domu vezme nejběžnější úvěr milion korun na 20 let, po uplynutí této doby bance včetně úroků, poplatků za vedení účtu a zpracování hypotéky zaplatí v průměru 1,6 milionu korun, a to při minimálním nabízeném úroku. U milionové hypotéky s nejnižší nabízenou úrokovou sazbou (průměr 4,8 procenta) s fixací na pět let klient bankám za 20 let jen na úrocích zaplatí v průměru 560.000 korun. K tomu je třeba přičíst jednorázový poplatek za zpracování hypotéky. Ten se u tuzemských bank pohybuje od šesti do 9500 Kč. Na 24.000 až 48.000 Kč také klienta během 20 let přijde správa hypotečního účtu. /http://www.ihned.cz/
- DVĚ TŘETINY FIREM ZATÍM NEPODALY HLÁŠENÍ O OBCHODU S EU
Přibližně dvě třetiny společností zatím nepodaly hlášení o svém obchodu s Evropskou unií za květen, zbývá jim pouze dnešní den. Statistiku zahraničního obchodu Intrastat musí v ČR vyplňovat asi 19.000 firem, které vyvezou do EU zboží za více než čtyři miliony korun, nebo dovezou zboží za více než dva miliony. Spousta firem nechává odevzdání statistiky na poslední chvíli, a Celní správa tak bude mít i dnes otevřeno do 22:00. Drtivá většina však již data posílá elektronickou formou, protože příslušný počítačový program jim celníci poskytli zdarma. Pokud některá společnost nestihne podat hlášení do středy, měla by jej poslat i později. Český statistický úřad je bude od celníků přijímat do 28. června. Při pozdním odevzdání však již společnostem hrozí pokuta, která podle vyhlášky může dosáhnout až milion korun. /http://www.ihned.cz/
- ČR SE MŮŽE STÁT ZPROSTŘEDKOVATELEM MEZI ZÁPADEM A VÝCHODEM
Česko jako čerstvý člen EU se může stát aktivním zprostředkovatelem kontaktů a vztahů mezi zeměmi západní a východní Evropy, řekl na ekonomickém fóru v Petrohradu předseda českého Senátu Petr Pithart. Česko k tomu předurčuje nejen společná minulost, znalost reálií a jazyková příbuznost s východoevropskými zeměmi, ale i ekonomické vazby navázané v této oblasti v minulosti. Snahou české strany v Rusku a zemích SNS je napomáhat v odstraňování překážek vzniklých rozdílnými pravidly především v obchodním styku. /http://www.ihned.cz/
- FIRMY MUSÍ ZAPSAT VÝROBKY DO EVROPSKÉHO REJSTŘÍKU
Třeboňský kapr. Hořické trubičky. Pravé olomoucké tvarůžky. To je jen několik příkladů z šesti desítek domácích zeměpisných označení a označení původu pro zemědělské výrobky a potraviny, která jejich výrobci chtějí prosadit v EU. Času na to nemají mnoho - posledního října uplyne šestiměsíční lhůta, během níž musí prostřednictvím Úřadu průmyslového vlastnictví podat přihlášku k registraci. Tu úřad postoupí Bruselu, kde se rozhodne. Uspějí-li, mohou čekat, že se jejich produkt bude těšit pověsti kvalitního originálního výrobku. V opačném případě, nebude-li zápis úspěšný, nejspíš národní ochranu ztratí. /http://www.ihned.cz/
- DO VÝSTAVBY ČISTÍREN VOD BY MĚLO JÍT ROČNĚ 10 MILIARD KORUN
Zhruba 10 miliard korun ročně by mělo jít od letoška do roku 2010 do výstavby čistíren odpadních vod v tuzemsku. Celkové náklady na splnění směrnice EU o čistění odpadních vod se v letech 2003 až 2010 mají pohybovat kolem 75 miliard korun. Vyplývá to z koncepce vodohospodářské politiky ministerstva zemědělství pro období po vstupu do Evropské unie (2004-2010). Materiál dnes projedná vláda. Na financování nákladů by se částkou 22,6 miliardy korun měly podílet podpory z národních zdrojů. Asi 26 miliard korun představují v předpokládaných zdrojích peníze z evropských fondů. Zbývajících 26,7 miliardy mají zajistit samotní investoři, tedy zejména města a obce.

- KOALICE CHCE ODDĚLIT ZTRÁTU ČKA OD ROZPOČTU
Oddělit ztrátu České konsolidační agentury od bilance státního rozpočtu navrhli v rámci novely rozpočtových pravidel koaliční poslanci. S tím ale nesouhlasí opoziční ODS. Tvrdí, že vláda si chce touto metodickou změnou vytvořit prostor pro zvýšení schodků rozpočtu, které se ale na papíře budou jevit jako nižší. O konečné podobě předlohy by měla sněmovna rozhodnout příští týden. Samotná novela zákona o rozpočtových pravidlech počítá se zavedením závazných tříletých výdajových rámců pro státní rozpočet a fondy. Podle návrhu by tak stát napříště nově sestavoval rozpočet na následující rok a zároveň závazně určil rozpočtové stropy na další dva roky, stejně tak i u fondů.

- MINISTR FINANCÍ PŘEDAL KOALICI NÁVRH ROZPOČTU NA PŘÍŠTÍ ROK
Ministr financí Bohuslav Sobotka předal koaličním partnerům první návrh státního rozpočtu na příští rok. Koalice by měla o návrhu rozpočtu začít jednat příští týden. Podrobnosti návrhu zatím nechce ministerstvo ani ostatní vládní strany komentovat. Deficit by neměl být vyšší než 114 miliard korun, bez úhrady ztráty České konsolidační agentury by tedy neměl překročit 95 miliard korun. Proti letošnímu roku by tak byl o miliardu korun nižší. Ministerstvo financí tvrdí, že rozpočet vychází z plánu konsolidace veřejných financí. Ten počítá s postupným snižováním schodku rozpočtu z letošních 5,6 procenta hrubého domácího produktu směrem ke čtyřem procentům.




cinsky chocholaty pes prodej realit realitni kancelar reality nemovitosti byty NEMOVITOSTI NA PRODEJ BYTY NA PRODEJ POZEMKY NA PRODEJ PRONÁJEM NABÍDKA Realitní kancelář ADMIRAL kvalitni plastova okna prodej plastova okna