- RAKOUŠTÍ DOPRAVCI MAJÍ PROBLÉMY S MÝTNÝM
Rakouští dopravci si stěžují na poruchy elektronického systému vybírání mýta za přejezd po dálnicích a rychlostních silnicích. Od začátku roku problémy s mýtným zaznamenalo 50.000 nákladních aut a autobusů. Dodavatel technologické části systému, společnost Kapsch, se brání tvrzením, že řidiči špatně nastavili přístroje na odpočítávaní poplatku. Hospodářská komora (WKÖ) tvrdí, že poruchy vykazují fotobuňky umístěné nad vozovkou, které komunikují s přístrojem, takzvaným go-boxem, který musí řidič správně nastavit a umístit v kabině vozu. Systém občas údajně vůbec nezaregistruje vůz anebo zaznamená chybnou výši poplatku.
- LIBERALIZACE TRHŮ SE ZATÍM NEKONÁ
Výrazné zlevnění aut, které mělo být podle představ Evropské komise důsledkem liberalizace trhů, se zatím nekoná. Na konci května byly nové osobní automobily v Evropě průměrně o 4,4 procenta dražší než před rokem. Vývoj je pozitivní, tempo růstu cen se snižuje, například v dubnovém srovnání byl nárůst 5,2 procenta, uvedl komisař pro hospodářskou soutěž Mario Monti. Přitom v březnu byly ceny meziročně vyšší jen o 3,7 procenta. Monti však stále věří, že posílení konkurence v distribuci automobilů a servisu stlačí ceny dolů. Tento efekt se dostaví po komplexním zavedení blokové výjimky v příštím roce, dodal. Podle blokové výjimky se prodej aut v unii řídí od loňského října, podle ní nesmí automobilky prodejcům omezovat území, kde chtějí prodávat, dealeři nemusí poskytovat servis.
- UNIE ODMÍTLA GENETICKY UPRAVENOU ŘEPKU
Šest nových zemí EU se postaralo o zamítnutí dovozu geneticky upravené řepky americké společnosti Monsanto na kontinent. Kypr, Estonsko, Maďarsko, Malta, Litva a Polsko odmítly udělit výrobku licenci. Česko bylo naopak pro. Proti udělení licence byla i Velká Británie, která biotechnologie podporuje a investuje ročně miliardy eur do genetických výzkumů. Řepku vyrobenou americkou společností Monsanto nedoporučili vládě schválit britští vědci s odkazem na výsledky laboratorních testů. Patnáct procent krys, na nichž Monsanto řepku zkoušel, mělo po jejím dlouhodobém užití zvětšená játra, aniž by americký výrobce vysvětlil důvody.
- ČÍNA POHROZILA TCHAJWANSKÝM INVESTORŮM
Tchaj-wan patří k velkým investorům v Čínské lidové republice. Teď vláda v Pekingu poprvé v historii hospodářských vztahů pohrozila investorům v kontinentální Číně, kteří doma podporují nezávislost ostrova sankcemi. Tchajwanští obchodníci, kteří podporují nezávislost ostrova, u nejsou vítáni, prohlásil Ma Siou-chung, náměstek ministra obchodu Čínské lidové republiky. Konkrétní opatření ale nejmenoval. Otevřená hrozba ze strany Pekingu představuje zatím vrchol v nové sérii pokusů o zastrašení tchajwanských obchodníků a investorů, kteří podporují politiku nově zvoleného tchajwanského prezidenta Čchen Šuej-biena zaměřenou na nezávislost.
- BĚŽNÝ ÚČET USA NA NOVÉ REKORDNÍ ÚROVNI
Bilance běžného účtu Spojených států skončila v prvním čtvrtletí deficitem 144,9 miliardy amerických dolarů, což byla nová rekordní úroveň. Ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku schodek činil 127 miliard a o rok dříve 138,2 miliardy dolarů. Nejširší měřítko obchodu USA se zbytkem světa se zhoršilo hlavně proto, že se rozevírají nůžky mezi vývozem a dovozem. Výsledek je horší, než se čekalo na trhu, kde analytici v průměru předpověděli deficit 141 miliard dolarů. Stav za čtvrté čtvrtletí byl ale revidován mírně k lepším výsledkům. Odborníci vysvětlují růst deficitu rovněž oslabením dolaru k dalším světovým měnám. Američané více dovážejí, než vyvážejí, a od cizinců si půjčují větší objemy peněz na financování svých dluhů.
- KOMISE INFORMUJE O PŘEKÁŽKÁCH OBCHODU
Evropská komise spustila v pátek webovou stránku informující o obchodních překážkách, které se chystají zavést členské státy Světové obchodní organizace (WTO). Stránku lze navštívit na adrese http://www.europa.eu.int/comm/enterprise/tbt/. Cílem komise je zamezit vytváření zbytečných obchodních překážek.
- WTO JE PROTI SUBVENCÍM PĚSTITELŮM BAVLNY
Subvence americkým farmářům, kteří pěstují bavlnu, jsou nepřípustné a odporují pravidlům světového obchodu. V ostře sledovaném sporu o tom v pátek rozhodl orgán Světové obchodní organizace (WTO). Ten sdělil, že subvence poškozují hlavně pěstitele v Brazílii. Američané s rozhodnutím nesouhlasí a odvolají se.
- YAHOO! PŘEDSTAVIL NOVÝ VYHLEDÁVAČ
Americká společnost Yahoo představila nový čínský internetový vyhledávač s názvem Yisou. Firma tak učinila necelý týden poté, co její hlavní konkurent Google získal menšinový podíl v největší čínské společnosti, jež se zabývá vyhledáváním informací na internetu. Společnost Yahoo již loni koupila čínský internetový vyhledávač 3721 Network Software za 120 milionů dolarů. Podle vládního odhadu by se měl počet předplatitelů internetu v Číně do konce letošního roku zvýšit na 111 milionů osob z 81 milionů v závěru loňského roku. Čína by se tak dostala na druhé místo za Spojené státy, kde má podle průzkumu firmy Nielsen/NetRatings přístup k internetu ze svého domova zhruba 200 milionů obyvatel.
- VISTEON POSTAVÍ NOVÝ ZÁVOD V EVROPĚ
Jeden z předních světových výrobců příslušenství do automobilů Visteon plánuje postavit závod ve střední Evropě, zatím se ale nerozhodl pro konkrétní zemi. Ve hře zůstává například Slovensko nebo Česko. Rozhodnutí podle něj padne během nadcházejících měsíců. Visteon, který v České republice vlastní společnost Autopal Nový Jičín, je třetím největším výrobcem automobilových součástek na světě. V letošním roce očekává nárůst příjmů na 18,6 až 18,8 miliardy dolarů z loňských 17,6 miliardy USD. Společnost má zhruba 77.000 zaměstnanců a více než 180 technických, výrobních a prodejních center ve 25 zemích.