pátek, listopadu 19, 2004

Ekonomika na přelomu listopadu

- PATNÁCT LET VÝVOJE EKONOMIKY PO ROCE 1989 Soukromé podniky, zahraniční obchod ve výši biliónu korun, zahraniční investice, ale i nezaměstnanost a tunelování. To jsou pojmy, které do české ekonomiky pronikly v posledních patnácti letech a nastálo se v ní usadily. První soukromí podnikatelé se sice objevovali už od roku 1988, jejich boom ale začal až v roce 1990. V prvotním nadšení šlo začít bez přílišného množství peněz, zákony se teprve přijímaly, úředníci byli ochotnější. Podnikání pomáhala rozjet tzv. malá privatizace, v níž se menší provozovny prodávaly v dražbách konkrétním lidem, kteří si většinou půjčili peníze u bank. Počet podnikatelů vzrostl od té doby na milión. Většina z nich má jedno společné. Podmínky pro podnikání v ČR označuje za nesnesitelné. Hekticky se přijímají nové zákony, předpisy, na všechno se dlouho čeká. /novinky/

- ZÁKAZ NOČNÍHO PRODEJE V SUPERMARKETECH NEPROŠEL Kabinet k poslaneckému návrhu zaujal negativní stanovisko, ostatní projednávané záležitosti odložil. Bez ohledu na stanovisko vlády ale bude návrh, který s omezením prodejní doby obchodů počítá, projednávat sněmovna. Velké obchody by podle předlohy komunistických a sociálnědemokratických poslanců nesměly prodávat v noci ani o státních svátcích. Provozovatelé řetězců namítají, že by kvůli zákazu prodeje přišli o zákazníky a museli by propustit část zaměstnanců. Obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních by podle návrhu mohly mít otevřeno jen od 06:00 do 22:00, a to včetně sobot a nedělí. O státních svátcích by ale směly otevřít jen na Štědrý den do 14:00.

- MINISTRY ČEKÁ ŠKOLENÍ O TELECOMU Privatizace státního podílu v Českém Telecomu nabírá zpoždění. A to přesto, že poradce vlády pro podej majority v Telecomu již má první vážné zájemce. Ministři, kteří měli rozhodnout spor, jak se bude společnost privatizovat, mají na přání šéfa resortu financí Bohuslava Sobotky hlasování o týden odsunout. Důvodem přitom nejsou změny ve vládě, o nichž se začíná hovořit, ale snaha seznámit ministry s detaily variant prodeje. Ty jsou stále tři, každá jinak výnosná i rychlá. Ministr Sobotka však chce dřív, než vláda o způsobu prodeje rozhodne, ministry více zasvětit do celé záležitosti. Pro členy vlády hodlá zítra uspořádat seminář, na němž by jim především vysvětlil výhody prodeje přes kapitálový trh. To je varianta, které dává přednost právě Sobotka a jeho resortní kolegové ze sociální demokracie.

- PODLE PAROUBKA BYLO OHROŽENO ČERPÁNÍ PENĚZ Z EU Podle ministra pro místní rozvoj Jiřího Paroubka nedostatky v činnosti vládní agentury na podporu turistiky CzechTourism, které odhalil vnitřní audit, mohly ohrozit možnosti čerpaní peněz z EU. Ministr proto odvolal ředitele agentury Davida Gladiše, který podle něj vzniklé problémy neřešil a dokonce je skrýval. Bývalý ředitel tyto obvinění odmítá. Kontroly v agentuře podle Paroubka zjistily nedostatky v oblasti zadávání veřejných zakázek nebo nepromítnutí některých zákonů do interních předpisů. Podle auditu například na základě pokynu agentury MMR neoprávněně vyplatilo více než 91 tisíc eur (téměř tři miliony korun) jako odstupné od smlouvy, kterou uzavřelo ministerstvo zahraničních věcí.

- OBCHODNÍCI BY MĚLI UVÁDĚT CENY I V EURECH Centrální banky České republiky a Slovenska zvažují, že nařídí obchodníkům, aby po určitou dobu před přijetím jednotné měny i poté uváděli ceny v korunách i eurech. Někteří prodejci se přechod na euro zřejmě pokusí zneužít k zaokrouhlení cen směrem vzhůru, dvojí ceny by ale přílišnému zdražování měly zabránit. Podle bankéřů se ale není třeba obávat přílišného zdražování. Ani v inflaci zemí dnešní eurozóny se přijetí eura dramaticky neprojevilo. ČNB ve vztahu ke spotřebitelům uvažuje také o tom, že nedá do oběhu českou podobu jednoho a dvou centů, aby příliš nezatěžovala jejich kapsy. Česko zatím s technickými přípravami na převzetí eura příliš nespěchá. Podle Dědka je zatím času dost.

- ÚOHS ZRUŠIL VÝBĚR DVOU MINISTERSKÝCH TENDRŮ Ministerstvo průmyslu a obchodu musí znovu vybrat firmy na technické zajištění a doprovodnou propagaci ČR na významných mezinárodních veletrzích v Paříži a Norimberku. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže totiž kvůli porušení zákona ze strany ministerstva při výběru nejlepší nabídky výsledky obou tendrů zrušil a nařídil je opakovat. MPO vypsalo výběrové řízení na zajištění technické realizace a doprovodné propagace oficiální účasti na veletrhu sportovních a loveckých zbraní IWA v Norimberku a letecké výstavě S.I.A.E v Paříži. Zakázku v Norimberku měla realizovat společnost Progres Partners Advertising, která nabídla své služby za cenu přes 746 tisíc korun. Soutěž na veletrh v Paříži zase vyhrála společnost Incheba Praha, jejíž nabídka převýšila 1,5 milionu korun. Antimonopolní úřad ale na základě jednoho z neúspěšných uchazečů obou tendrů uvedl, že nebyl dodržen zákon.

VLÁDA OPĚT ODLOŽILA ROZHODNUTÍ O JEZECH NA LABI O tom, zda jezy budou na dolním toku Labe na území ČR stát, rozhodují státní instituce už roky. Vše blokují spory ministerstva dopravy a ministerstva životního prostředí. Vše nyní stojí na jediném problému. Zda je větším veřejným zájmem budování vodní cesty, nebo unikátní okolní příroda. Vyřešení otázky si dala vláda do svého programového prohlášení. Nyní se chce poradit s legislativní radou a k jezům se opět vrátit za měsíc. Plavbu na Labi omezuje hlavně 40kilometrový úsek na dolním toku na českém území. Podle rejdařů i ministerstva dopravy by byla řešením právě výstavba dvou plavebních stupňů. Ekologové tvrdí, že když bude hladiny řeky příliš nízko, nepomohou ani jezy a doprava stejně bude stát. Nízký stav vody by totiž byl i v Německu směrem od státní hranice s ČR k Magdeburgu. /novinky/

cinsky chocholaty pes prodej realit realitni kancelar reality nemovitosti byty NEMOVITOSTI NA PRODEJ BYTY NA PRODEJ POZEMKY NA PRODEJ PRONÁJEM NABÍDKA Realitní kancelář ADMIRAL kvalitni plastova okna prodej plastova okna