březen 2005
- DOKONČENÍ DÁLNICE D8 JE V NEDOHLEDNU Urychlení dostavby zejména brání spor ŘSD a ekologů o trasu přes České středohoří, kteří se přou o délku a počet tunelů. Varianta přechodu dálnice D8 přes České Středohoří jediným tunelem Kubačka, kterou prosazují ekologové, by stavbu prodražila o čtvrtinu a oddálila její dokončení minimálně i čtyři až pět let. Ekologové však argumentují, že současná trasa stavby, která má spojit Prahu s Drážďanami, nebyla projednána v souladu se zákonem a soudní řízení mohou stavbu oddálit na stejnou dobu i při již schválené variantě. O možné změně územního plánu z nyní schválené varianty dvou tunelů na jeden bude ve středu jednat zastupitelstvo Ústeckého kraje. Může buď potvrdit současnou delší trasu se dvěma tunely a přemostěním, která má stát 7,5 miliardy korun, nebo se přiklonit k variantě ekologů, která vede jedním tunelem a podle ŘSD by byla o dvě miliardy dražší.
- ZÁSTUPCI PKN ORLEN SE ŠEŠLI S MINISTREM FINANCÍ Zástupci největšího zpracovatele a distributora pohonných hmot v Polsku seznámili ministra financí Bohuslava Sobotku s přípravou podkladů pro Evropskou komisi ohledně koupi holdingu Unipetrol. O ceně, kterou PKN za petrochemickou skupinu zaplatí, však nejednali. Podle neoficiálních informací by komise měla žádost PKN o povolení transakce oficiálně obdržet na začátku příštího týdne. Žádost, kterou PKN příští týden v Bruselu možná předloží, pravděpodobně ještě nebude mít podobu konečné oficiální verze, uvedl analytik společnosti Atlantik finanční trhy Jan Schiesser. Teprve pokud Evropská komise nebude žádat doplnění, podá PKN podle něj poslední verzi žádosti.
- ŽALOBAMI NA STÁT HROZÍ I OBCE Města a obce by mohly kvůli ztrátám z regulovaného nájemného chtít po státu až 50 miliard korun. Novinářům to řekl předseda Svazu měst a obcí České republiky Oldřich Vlasák. O podobnou částku se chystají stát zažalovat soukromí majitelé domů. Kolik z celkem 6250 českých měst a obcí by se mohlo k žalobám připojit, není podle Vlasáka zatím jasné. Záměr podat žalobu kvůli omezování vlastnických práv oznámili soukromí majitelé domů tuto středu. Žalobu chtějí podat do měsíce k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Soud ve Štrasburku právě minulý týden rozhodl, že Polsko má půl roku na změnu regulace tak, aby na ní majitelé domů neprodělávali.
- OSINKU SE NELÍBÍ CENY SUROVÉHO ŽELEZA Majitel Vítkovice Steel nesouhlasí s rozhodnutím ÚOHS o cenách surového železa z minulého týdne, a podá proto žalobu. S verdiktem antimonopolního úřadu nesouhlasí ani Komise pro privatizaci Vítkovice Steel. Kristián Chalupa z odboru tisku a informací ÚOHS k tomu uvedl, že všechna rozhodnutí úřadu jsou přezkoumatelná soudem. ÚOHS posuzoval ceny, za něž Vysoké pece Ostrava (VPO) ze skupiny Mittal Steel dodávají surové železo Vítkovicím Steel, a uvedl, že ceny jsou tržní. Chalupa řekl, že v uplynulých dnech uzavřeli dvě správní řízení ve sporu o surové železo.
- EKONOMIKOU SPORY POLITIKŮ NEOTŘÁSLY Privatizace Českého Telecomu zatím bude pokračovat, ale slibované ekonomické reformy se zřejmě zastaví. A to bez ohledu na to, kdy budou volby do Poslanecké sněmovny a jaká vláda do té doby zemi povede. Na okamžitý chod hospodářství by politická krize větší vliv mít nemusela. Koruna v posledních týdnech neoslabila, výsledky velkých podniků jsou dobré a naznačují, že hospodářství v dalších měsících dále poroste. Hlavním důvodem je skutečnost, že privátní ekonomika už není na státu a tím i na politických otřesech výrazněji závislá.
- RŮST NEZAMĚSTNANOSTI SE ZASTAVIL Růst nezaměstnanosti se v únoru zastavil a bez práce tak stále bylo přibližně 560 tisíc lidí. Míra nezaměstnanosti stagnovala na 9,8 procenta, odhadují všichni analytici. V dalších měsících začnou firmy nabízet sezonní práce ve stavebnictví a zemědělství a fronty na úřadech práce by se měly začít zkracovat. Údaje o nezaměstnanosti za únor zveřejní ministerstvo práce a sociálních věcí v úterý. Pokles nezaměstnanosti by měl přijít v březnu, kdy začnou vznikat první sezonní místa ve stavebnictví a zemědělství. Chladnější počasí a delší zima však podle ekonomů mohou způsobit odklad vzniku sezonních míst až na duben.
- ÚNOROVÁ INFLACE STAGNOVALA V únoru pokračovaly sezonní výprodeje oděvů, také zlevnily některé potraviny. Naopak podražily ceny zájezdů, shodují se analytici. V průměru odhadují, že proti lednu se spotřebitelské ceny v Česku zvýšily o 0,2 procenta a meziroční inflace stagnovala na lednových 1,7 procenta. Oficiální údaje zveřejní Český statistický úřad v úterý. "Klíčem k únorové inflaci jsou potraviny, textil a rekreace. První dva faktory by měly inflaci táhnout směrem dolů, sezónně vyšší ceny cestovních kanceláří horských hotelů naopak směrem nahoru," uvedl hlavní ekonom Patria Online David Marek s tím, že protiinflačně působí také kurz koruny, který zlevňuje dovážené zboží.
- LIDÉ MOHOU PODÁVAT DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ PO INTERNETU Lidé mohou od pátku začít přiznávat daně z loňských příjmů po internetu. Ministerstvo financí spustilo elektronické podávání přiznání k daním z příjmů za loňský rok. Elektronické přiznání je rychlejší a pohodlnější forma, než chodit na finanční úřad. Podmínkou pro podání daňového přiznání přes internet je však elektronický podpis, za jehož pořízení zaplatí zájemci asi přes 500 korun. Právě vyšší cena je podle expertů jedním z důvodů, které brání většímu rozvoji elektronického podpisu v České republice. Loni měli Češi tuto možnost až od léta a téměř ji nevyužívali. Elektronickou formou své příjmy přiznalo jen 198 Čechů, počet firem loni přesáhl dvě stovky.