Obchodní bilance v plusu
- REGISTR EMISNÍCH POVOLENEK BY MĚL BÝT DO BŘEZNA Zakázku na dodávku a provozování technologické infrastruktury pro národní registr emisních povolenek získala společnost LogicaCMG. Obchodování s povolenkami mělo v ČR stejně jako v dalších členských státech EU začít v lednu, ale opozdí se. LogicaCMG chce uvést systém do provozu k 1. březnu. Registr, který bude přístupný přes internet. Společnost LogicaCMG dodá společně s firmou Soluziona. Systém bude zajišťovat například registraci povolenek a jejich přidělení producentům CO2. Bude také zaznamenávat data o emisích vypouštěných do ovzduší jednotlivými podniky a srovnávat s přidělenými povolenkami, evidovat obchody s povolenkami či řídit schvalování obchodních transakcí. Bude rovněž zajišťovat komunikaci se systémy Evropské komise.
- OBCHODNÍ BILANCE NENÍ PO DLOUHÉ DOBĚ V ČERVENÝCH ČÍSLECH Zahraniční obchod skončil v listopadu přebytkem 5,2 miliardy korun, podle ČSÚ jde o první kladnou listopadovou bilanci za poslední desetiletí. Za rekordním výsledkem stojí výrazný růst vývozu elektrotechniky a automobilů. Analytici počítali se schodkem šest miliard korun. Podle předběžných údajů meziměsíčně v listopadu po sezónním očištění klesl vývoz o 1,1 % a dovoz o 8,4 %. Meziročně se v běžných cenách zvýšil vývoz o 33,2 % a dovoz o 20,4 %. Vývoz dosáhl rekordní měsíční hodnoty, zatímco v roce 2003 byl podle tohoto hodnocení výjimečný říjen. Hodnota vývozu v listopadu byla ve srovnání s průměrnou hodnotou vývozu za prvních deset měsíců roku 2004 o 13,8 % vyšší proti 5,3 % ve stejném období roku 2003.
- BANKY BEROU POPLATKY Z DARŮ V ASII Až jedna z největších katastrof v historii, která stála život nejméně 150 tisíc lidí, přiměla český stát a zdejší mobilní operátory, aby změnili postoj k charitativním sbírkám. Vláda i telekomunikační společnosti se rozhodly, že se vzdají zisků z dárcovských SMS. Jejich gesto však problém vyřešilo jen částečně. Na dobročinnosti se v Česku vydělává i nadále. Profitují z ní třeba banky. Z financí, které Češi posílají na účty charitativních organizací, si totiž odečítají manipulační poplatky. V západních zemích bankovní ústavy u peněz na charitu poplatky většinou odpouštějí. A to i v případech, že humanitární organizace, na jejíž konto peníze míří, nemá účet u nich, ale u konkurence.
- OD REVOLUCE POČET LIDÍ V PRŮMYSLU A ZEMĚDĚLSTVÍ KLESL Český průmysl v důsledku likvidace řady společností a masivnímu propuštění zeštíhlel o 550.000 pracovníků. Počet zemědělců se od počátku 90. let snížil ze 630.000 na 200.000. Zvyšuje se naopak počet pracovníků v obchodu, ubytování, stravování a dalších službách. Vyplývá to z údajů na internetových stránkách Českého statistického úřadu. Počátek 90. let přinesl zhroucení tradičních trhů a likvidaci řady průmyslových podniků. Společnosti, které přežily, byly nuceny výrazně propouštět, aby si udržely konkurenceschopnost. Českému průmyslu se však v poslední době nebývale daří a některé obory již dokonce začaly najímat nové zaměstnance. Také produktivita práce roste výrazně rychleji než mzdy. Podle expertů pomáhá zejména příliv zahraničních investic a oživení světové ekonomiky.
- STROJE BUDOU DRAŽŠÍ AŽ O 10 PROCENT Výrobci strojů začali od ledna se zdražováním. Nejsou totiž již schopni loňské zvýšení cen oceli a dalších kovů vyrovnat snižováním jiných nákladů. Někteří zdražovali průběžně už loni. Ceny výrobců se nyní zvyšují většinou o pět až deset procent. Na rozdíl od hutí a dalších zpracovatelů surovin však nedokáží zvýšení ceny vstupů plně promítnout do cen vlastních výrobků. Nejčastěji je uplatní jen z asi jedné poloviny, o zbývající část se jim tak snižuje marže. Přestože ceny surovin rostly mnohdy již od konce předminulého roku, výrobcům se dlouho dařilo ceny nezvyšovat. K tomu jim pomohlo i to, že než se stroj vyrobí, trvá to půl roku i déle. Mnozí vzdorovali také úspornými opatřeními.
- DEFICIT VEŘEJNÝCH FINANCÍ BYL LONI AŽ 4,5 PROCENT HDP Deficit veřejných financí se loni podle metodiky Evropské unie vyšplhal na čtyři až 4,5 procenta hrubého domácího produktu. Na tiskové konferenci po zasedání vlády to dnes odhadl ministr financí Bohuslav Sobotka. Stát původně očekával schodek 5,2 procenta. K lepšímu výsledku podle Sobotky přispělo lepší hospodaření vlády i mimorozpočtových fondů. Přesnou výši deficitu nyní počítá Český statistický úřad. V letošním roce stát předpokládá deficit 4,7 procenta HDP, tedy vyšší než loni. Stát by tak pravděpodobně porušil závazek vůči EU, že bude rok od roku snižovat své schodky až na tři procenta HDP, aby mohl do roku 2010 přijmout euro.
- MMR ASI ZASTAVÍ PODPORU HYPOTÉK Ministerstvo pro místní rozvoj s velkou pravděpodobností přestane od 1. února vyplácet u nově uzavíraných smluv dotaci k hypotečnímu úvěru na pořízení staršího bydlení. Tržní úroková míra klesla pod pět procent a v takovém případě stát podporu nevyplácí. Definitivně ministerstvo o poskytování podpory rozhodne v polovině ledna. Loni v prosinci činila průměrná úroková míra na trhu 4,92 procenta. Podle něj je jen zhruba desetiprocentní šance, že stát bude podporu poskytovat i od února. U hypotéky milion korun s úrokem pět procent a splatností 20 let stoupnou měsíční náklady bez podpory zhruba o 500 korun. Měsíční splátka tak podle deníku vzroste na 6120 Kč.